Bluter

Seviye 0
Seviye 0
1 Şubat 2019
32
101:05
0
Bluter#0074
Deneyim Puanı
149
1239

1240

Herkese selam değerli Oyunpat üyeleri. Bugün sizlere 22 Şubat içerisinde çıkış yapacak oyun olan Anthem'in ön incelemesini yapacağım. İlk önce bakalım nedir bu Anthem?

Anthem Nedir ve Nasıl Bir Oyundur?
Anthem Electronic Arts'ın yayınlayacağı, BioWare ve Motive Studios'un geliştirmekte olduğu TPS - RPG oyunudur. Oyunun oyun motoru Frostbite 3 olup, çıkacağı platformlar; Xbox One, PlayStation 4 ve PC'dir. Oyun duyurulduğundan beri bir çok oyuncu bu oyun için beklentileri yükseltmiş ve oyunun çıkmasını beklemektedir. Ancak geçtiğimiz günlerde oyunun tanıtım sürümü çıktı ve bazı büyük eleştiriler aldı. En çok göze çarpan eleştiri ise oyuna girilememesi. Oyunun bir özel tanıtım sürümü bulunuyor. Ve bu sürüme girilirken sunucuya bağlanma hatası ve ya oyuna girilemiyor hataları ile karşılaşılıyor. Fakat daha sonra bu sorunları çözerek tanıtım sürümünü güncelleştirdiler. Böylece herkes oyuna rahatlıkla erişebiliyor ve tanıtım sürümünün tadını çıkarıyor. Grafikler Frostbite 3'ün güncel sürümü ile çok iyi durumda. Oyun motorunun yeni güncellemeleri ile hatalar ve uyumluluk sorunu giderildi. Artık oyun çıktığında sorunsuz ve güncel bir şekilde çıkacak. Ancak hala oyunda bir kaç sorun bulunuyor. Özellikle de hikaye bakımından bir takım sorunlar var. Değişikliklerin yapılması gerektiğini düşünüyorum fakat bu sorunları biraz daha yakından incelemek daha yararlı olacaktır. Çünkü bunlar göz ardı etmek pek iyi olmaz. Aslında tam sorun diyemeyiz fakat bu etkenlerin olması oyunun akışını bozuyor.

1241

Oyundaki Sorunlar Neler?
Oyunda genel olarak çok büyük boyutlarda sorunlar bulunmuyor ama benim ilgimi çeken bir kaç etken var. Hikayeyi çok oyunculu bir şekilde oynamak ne kadar akışkanlık sağlar tam olarak emin değilim. Çünkü başka bir oyuncu sürükleyici hikayeyi bozabilir ve sinir bozucu bir hal alabilir. Bu yüzden bu da benim için bir sorun olarak karşıma çıkıyor. Grafikleri, atmosferi ve sesleri iyi olan bir oyunun böyle bir sorunu olacağı aklıma gelmezdi. İlk baştaki bağlanma sorunlarının olması normal. Sonuçta oyunun tanıtım sürümü yeni çıktı ve bunun gibi benzer hataların olması çok büyük bir hata olarak görülemez. Ancak bu hata tam sürümde de olur ise o zaman sıkıntılar doğmaya başlar. Diğer bir sıkıntı ise oynanış açısının ve ilerleyişinin çok sade ve klasik duruyor olması. Bir oyunun grafiklerinin ve atmosferinin iyi olması o oyunda sorunlar olmadığı anlamına gelmiyor. Oynanış gerçekten çok sade duruyor. Tabii ki düşmanların çizimleri, saldırma biçimleri diğer RPG - TPS oyunlarına göre çok farklı fakat oynanış o kadar da güzel değil. Tipik olarak Titanfall 2'yi TPS olarak oynuyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu da size heyecan katmıyor. Fakat aksiyon olarak ise kötü durmayan bir atmosferi mevcut. Gerçekten aksiyonun ve savaşın içerisinde olduğunuzu hem ortamlardan hem de seslerden anlayabiliyorsunuz. Ama oynanış biçimin sade ve klasik durması oyunu biraz düşürüyor. Eğer tam sürüm çıktığında biraz daha farklı olarak çıkarsa gerçekten muhteşem olacaktır.

1242

Anthem Farklı Bir Oyun Mu?
Konsept olarak oyun çok fazla özgün olarak söylenemez. Ama tabii ki özgün olduğu konular bulunuyor. Mesela yarı açık dünya ve karakter çizimleri gerçekten hoş bir hava katmış. Bu da onu diğer oyunlara göre biraz daha farklı yapıyor fakat oynanış olarak ise ne yazık ki geriye itiyor. Çok oyunculu hikaye oynanışı ve akışı normal olarak gördüğümüz bir faktör. Fakat Anthem bu konsepti biraz daha kendi dünyasına göre biçimlendirmiş. Bundan dolayı biraz daha akıcı ve farklı bir hikayesi bulunuyor. Görev olarak ise bir çok oyuna benzemekte. En büyük örneği Titanfall 2 diyebilirim. Bazı mekanların çizimleri Titanfall 2'ye çok benzemekte. Fakat bu onu tamamen alıntı bir oyun yapmaz. Sadece benziyor. Onun dışında sesler gerçekten güzel. Sizi olduğunuz ortama çekiyor ve orada olduğunuzu az da olsa hissettirebiliyor. Oyunu sabit 60 kare hızı içerisinde oynayabileceğiz. Bu da yine büyük bir fark. Çünkü her konsol oyunu bu optimize etme sorunun üstesinden gelemiyor. Fakat bunu sadece Xbox One ve PlayStation 4 için söyleyebilirim. PC'de ise bu faktör değişiklikler göstermektedir. Oyun sizi bir anda durdurmuyor ve gidişatı bozmuyor. Bu sayede tam bir akış sergilenebiliyor. Yine bu faktörde her oyunda bulunmuyor. Ama tabii ki türüne göre kıyaslamak daha doğru olur. Yani genel anlamda hem farklı hem de normal bir oyun.

1243

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi:
64-bit Windows 10
İşlemci: Intel Core i5 3570 veya AMD FX-6350
RAM: 8 GB
Ekran Kartı: Nvidia GTX 760, AMD Radeon 7970 / R9280X
Ekran Kartı Hafızası: 2 GB
Sistem Alanı: En az 50 GB alan
DirectX: DirectX 11

Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi:
64-bit Windows 10

İşlemci: Intel Core i7-4790 3.6GHz veya AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
RAM: 16 GB
Ekran Kartı: Nvidia GTX 1060/ RTX 2060, AMD RX 480
Ekran Kartı Hafızası:
4 GB
Sistem Alanı:
En az 50 GB alan
DirectX: DirectX 11

Son
Evet değerli Oyunpat üyeleri, ön inceleme konumuz burada bitiyor. Umarım sizde Anthem hakkında bilgi almış ve konuyu sevmişsinizdir. Herkese iyi oyunlar, iyi forumlar diliyorum.

Tepkiler: Atabeyi

Prooyuncu

Seviye 0
Seviye 0
15 Şubat 2019
1
0:02
0
27
Deneyim Puanı
6
Arkadaşlar bu xbox oyununu almam için tavsiye edebileceğiniz güvenilir ucuz bir site var mı?