Bertolt Brecht'in Epik Tiyatro Kuramı

EdloPosc

Seviye 0
Seviye 0
16 Aralık 2017
4
0
0
20
Deneyim Puanı
0


Bertolt Brecht'in "bilim çağının tiyatrosu" olarak adlandırdığı epik tiyatro kuramı , gerçekçi , yanılsamaya dayalı , gerçeküstücü , natüralist , dışa vurumcu vb. olarak adlandırılabilecek tüm tiyatro biçimlerine karşı çıkar. Brecht kuramsal yazılarında , geleneksel ve statik bir çizgi izleyen bu tür tiyatroların, insanlığın can alıcı sorunlarına değinmediğini , tarihi değiştirmede büyük bir görevi olan "sanat"ın bu tiyatrolarda görevini yerine getiremediğini dolayısıyla çağın gereksinimlerine karşılık verebilecek ve dünyanın değişebilirliğinin gösterilebileceği yeni bir tiyaronun varlığının gerektiğini savunmuştur. Bu çerçevede epik tiyatro , özdeşleşme ve yanılsama ilkelerine değil sahnede olan bitenlere yabancılaşarak olaylara eleştirel bir açıdan bakmayı örgütleyen ve seyircide duygusal bir yaşantı uyandırmanın aksine, soğukkanlı yargıların ortaya çıkmasını amaçlayan bir sistemdir. Dekordan müziğe ve oyun metnine , oyunculuktan dramaturjiye kadar epik tiyatronun hemen tüm öğelerinin bu amaç çerçevesinde örgütlendikleri göze çarpar. Oyuncu ve rol, izleyici ve sahne , sahne ve dekor arasında belirli bir uzaklık kurulur.


Bir tiyatrocu olarak buraya da konu yazmak istedim. Devamı niteliğinde Gestus oyunculuk , Grotesk Oyunculuk , Yabancılaştırma vb. gibi kavramların da tanımını elimden geldiğince yapmaya çalışacağım. Eğer eskiden kendime çıkardığım notları bulabilir isem buradan da yazacağım böylelikle hevesli veya meraklı arkadaşlarımız da yararlanabilecektir. İyi forumlar
 
Tepkiler: Orion ve DIO

DIO

Seviye 0
Seviye 0
12 Aralık 2017
26
0
0
21
Bursa/İnegöl
Deneyim Puanı
0
Tiyatroya karşı pek ilgim yoktur ancak izlemekten zevk alırım. Garip biliyorum. Bu tarz şeyleri öğrenmek isterim. Lütfen tiyatro hakkında ki bir kaç kavramı anlatan konu açın. Hem forumu da zenginleştirmiş olursunuz. Hatta Tiyatroculuk anılarınızdan da bahsederseniz çok hoş olacağını düşünüyorum.