hsynpng

Seviye 0
Seviye 0
3 Şubat 2019
46
19:37
0
Credits
0
Counter Strike Terimleri

Counter-Strike sözlüğü insanların CS oynarken sıkça kullandığı, bununla beraber yeni başlayanların alışık olmadığı ve anlamakta güçlük çekebileceği sözcüklerin ve kısaltmaların açıklamalarını içerir. Yeni başlayanlara CS terimleri ve kısaltmalarıyla güçlük çekmemeleri için hazırlanmıştır.

Ban

Bir oyun sunucusuna girmenizin yasaklanması, sürekli olarak atılmanız

Bunny

Bunny Jumping veya Bunny Hopping olarak da geçer. Half-Life'ın bir bug'ından yararlanarak oyuncunun normalde gidebileceği hızdan çok daha hızlı olarak bir tavşan gibi sağa sola zıplayarak gitmesi. Counter-Strike 1.3 sürümünde kaldırıldı.

Camper

Sotecinin ingilizcesi

CS
Counter-Strike'ın kısaltmasıdır

CT

Counter-Terrorist'in kısaltmasıdır
FPS

Frames Per Second'ın kısaltmasıdır. Yüksek olması avantajınızadır, düşük FPS lag'e benzer, oynamanızı ve crosshairi çevirmenizi güçleştirir, okunun akıcılığı kaybolur. Bir de quake, unreal, hl gibi oyun türleri için kullanılan "fps" ibaresi vardır. Bu da, "First Person Shooter" anl* gelir.

Headshot, HS

Birisini kafasından vurmak ve kafasının parçalanarak ölmesine neden olmaktır

Lag

Sunucuyla aranızda oluşan kısa süreli bağlantı kopması durumlarıdır. Zaman zaman uzun süreli lagler de yaşanabilir; hatta bağlantı sorununda dolayı oyundan düşebilirsiniz. Çoğu kişi bunu pingle karıştırır ve pingi yüksekse "lagim çok yüksek" gibi ifadeler kullanır. Veya o an oynanmakta olan haritada performans sorunu yaşıyorsa "bu harita çok lagli" diyebilir, fakat lagin haritayla alakası yoktur.

Lamer

Oyun dünyasında kullanımı diğer kişileri rahatsız edici olgunlaşmamış davranışlar sergileyen kişilere verilen ad şeklindedir. Bu terim de anlamı dışında çokca kullanılmaktadır. Kısaca, insanlar hoşlarına gitmeyen davranışlar sergileyen kişilere lamer denmeye başlamıştır

Loss

Packet Loss'un kısa söylenişidir, asıl kısaltması PL'dir. Türkçe'ye paket kaybı olarak tercüme edilebilir. Sunucuyla aranızda gidip gelen veri paketlerinin kaçının adresine ulaşmadığını gösterir. Oyunu kesik kesik oynamanıza neden olabilir. Loss miktarınızı console'da net_graph 3 yazarak öğrenebilirsiniz. İdeal durum, 0 olmasıdır

Kick

Bir oyun sunucusundan atılma durumu

Ping

Bilgisayarınızdan yollanan veri paketlerinin karşı tarafa ulaşıp dönme süresinin milisaniye cinsinden ölçümüdür. Pinginiz ne kadar düşük olursa o kadar rahat oynarsınız.

Reload

Merminiz bittiğinde veya azaldığında silahınızın şarjörünü değiştirmek

Rush

Takım halinde hızlıca hücum yapmak

Skin

Oyun sırasındaki dış görünüşünüz.

Sniper

Dürbünlü bir sniper silahı ile uzak mesafedeki kişileri vurmaya çalışan keskin nişancı

Sote

Bir kişinin bir yerde saklanmak suretiyle oyun boyunca oradan geçecek birisini vurmayı beklemesine denir

Spectator

Seyirci olarak tercüme edilebilir. CS'de öldüğünüz zaman diğer round başlayana kadar spectator olursunuz. Ayrıca bir sunucuya bağlandığınızda da oynamak yerine spectator, yani izleyici olabilirsiniz

Strafe

Sağa sola doğru yan yan gitme

Pusu

Düşman gördüğünüz veya farkettiğinizde onu vurmak için saklanmak, tuzak kurmaktır. Sote ile farkı iyi anlaşılmalıdır

T

Terrorist'in kısaltmasıdır

TK

Team Killer'ın kısaltmasıdır, FF (Friendly Fire) açık olan sunucularda takım arkadaşını öldüren kişilere verilen addır. Team Kill olarak da kullanılabilir, bu da takım arkadaşını vurmak demektir.

FPS Yükseltmek

FPS Nedir?

FPS bilgisayarınızın ekran kartı, ram, işlemci vs. gibi parçalarına bağlı olarak değişen bir değerdir. Frames Per Second yani saniyede kare yakalama hızı olarak tanımlanabilir.

FPS neye bağlı olarak değişir?

FPS en önce ekran kartınıza bakar. Ekran kartınız ne kadar yeni teknolojiyle geliştirilmişse ve ramleri ne kadar çoksa fps'niz o kadar çok olur. Mesela 32 mb sdram teknolojisi ile geliştirilmiş bir TNT2'niz varsa (asus hariç) maximum fps'niz 30 civarındadır. Tabi hiç bi ayarla oynamazsanız... Ama öteyandan DDR ram kullanan 32 mb bir GeForce'unuz varsa fps'niz 100'e kadar çıkabilir ve oyunda hiç bi sorun yaşamazsınız. Örneğin karşınıza 4-5 adam çıksa bile bilgisayar hiç bir takılmaya uğramadan oyuna devam eder. Tabi yine FPS ramlerinizden anakartınıza, bilgisayarınızın yük durumuna (hard diskiniz tıka basa doluysa çok iyi bir performans beklemeyin) kadar bir çok şeye bağlıdır. Ama öncelik ekran kartı ve ramlerde! Paranız varsa Asus mainboard üzerine en az 32 mb Geforce almaktan kaçınmayın.

FPS ne işe yarar?

Fps adından da anlaşılacağı gibi oyunlarda ekranda gördüğünüz kareleri algılama hızıdır. Fps'niz ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, çünkü düşük FPS ile oynarken oyunun akıcılığının kaybolması, yavaşlama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

FPS'mi Counter-Strike'da arttırabilirmiyim?

Evet. Örneğin ayarlarla biraz oynayarak CS'de ufak da olsa artışlar sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız kaplamaların (silahlar, haritalar ve modeller için) boyutu ne kadar küçük olursa yine fps'nizi o kadar yükseltme şansınız olur. Tabi boyut düştükçe kalitenin de düştüğünü bilmenizde fayda var Rahat bir oyun için fps'niz en az 30 olmalıdır...

Counter-Strike'da FPS arttırmak..

Aşağıdaki öneriler ekran kartınız ve bilgisayarınızla ilgilidir:

Öneri 1 -------->
Eğer ekran kartınızın 3D özelliği varsa en iyi performansı 800*600 çözünürlükte alırsınız.

Öneri 2 --------> Ekran kartınızdan maksimum performansı almak için öncelikle sürücülerinizi güncelleyin. Çünkü eski sürümlerdeki buglar yeni sürümlerde düzeltilir. Tasarımcılar yeni geliştirdikleri her teknololiyi yeni sürümlere uygularlar. Sorunsuz bir kart ve daha yüksek bir fps için mutlaka ekran kartınızın son sürücülerini yükleyin. Sürücülerin son versiyolarını ekran kartınızın sitesinde rahatlıkla bulabilirsiniz örneğin TNT, TNT2 ekran kartlarının son sürücülerini www.nvidia.com'da bulabilirsiniz.

Öneri 3 --------> Ekran kartınız voodoo2, banshee, voodoo3, voodoo4, voodoo5 ise 3DFX'in MiniGL teknolojisini değiştiren WickedGL teknolojisiyle tanışmanızı istiyorum. Fps'nizde %200'e varan inanılmaz rakamlarda artış sağlıyor. Daha ayrıntılı bilgi ve programı download etmek için tıklayın. Yapmanız gereken tek şey programı indirdikten sonra oyunu ve oyunun yüklü olduğu klasörü seçmek. Gerisini WickedGL hallediyo. Tabiki CS içinde Video Modes'dan MiniGL'yi seçmeyi de unutmayı.

Öneri 4 --------> Eğer sürücüleriniz son versiyon ise ve yinede ekran kartınızdan istediğiniz performansı alamıyorsanız bunun ilk nedeni ekran kartınızdır. Ne kadar yeni teknoloji bir kart satın alırsanız performansınız o kadar yüksek olur dolayısıyla fps'nizde yükselir.
Fps'nizin düşük olmasının 2. sebebi ramlerinizdir. 32MB Geforce ekran kartıyla 32mb rame sahip olmak pek de akıllıca değil sanırım. Hem ekran kartı performansı hemde oyunun akışı için ramlerinizi olabildiğince yüksek tutun. Benim size önerim minimum 128 mb ram'iniz olsun.

Öneri 5--------> Hard diskiniz ne kadar dağınık ve ne kadar çok dosya yüklü ise bilgisayarınızın işlem hızı o kadar düşer. Bu da dolaylı olarak bir fps düşmesine sebep olur. Kurtulmanın tek yolu her 1 yada 2 ayda bir format atmak ve her ay (en az) Windostaki "Disk Defragmenter" (Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları) yardımıyla hard diskinizdeki dosyaları düzenlemek. Disk Defragmenterin görevi hard diskinizdeki dosyaları daha kolay ulaşılabilir hale getirmektir. Böylece istenilen bilgiye daha çabuk ulaşılır ve bilgisayar hantallıktan kurtulmuş olur.

Öneri 6--------> Bilgisayarınıza bir dolu dosya yüklemekten kaçının. Özellikle Windosta çalışan programlar Windowsu hantallaştırır. Oyun demolarından kaçının...

Hücum Setleri

Klan maçlarında hücum ederken uygulanan taktikler aslında çok karmaşık olmayıp; belli standart setlerden oluşurlar. Taktiğin başarılı olması, karmaşıklığı değil, clan içi uyum ve doğru zamanlamalar ile gerçekleşir. Bunun için de bol bol maç yapmanız gerektiğini bilmem söylememe gerek varmı Her an takım arkadaşınızın ne yapıyor olabiliceğini tahmin edebilmeniz ve gereken zamanda sizin de görevinizi yapabilmeniz lazım. Her haritaya uygun, standart hücum setlerini kısaca anlatmak gerekirse:

I-) Rush

Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor olsa gerek Yalnız karıştırılmaması gereken nokta, rush yapmak demek, haldır huldur ölüme koşmak değildir. Tam tersine, büyük uyum ve hızlı düşünme yeteneği gerektiren bir hücum setidir bu. CS 1.3 zamanında tüm maçı rush yaparak geçirebilirken, 1.4'ten sonraki versiyonlarda daha çok beklenmedik anda şaşırtmak için kullanmanızı tavsiye ederim. Zıplama sınırlandığından dolayı, artık sabit ve yerine yerleşmiş rakibinize karşı rush yapmak oldukça zorlaştı çünkü.

5'erden yapılan klan maçlarında, ct yerleşmeleri genellikle; a base 2 kişi, b base 2 kişi ve arada backup görevini üstlenen bir kişi şeklinde olur. Yani rush yaptığınız anda sizin hücum ettiğiniz bölgeyi tutan 2 kişiye karşı 5 kişi hücum edip çabuk şekilde oraya c4'ü yerleştirme avantajını elde ediyorsunuz.

Rush yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, birbirinize olabildiğince yakın olmak, aranızı fazla açmamak ve aynı noktaya ateş edip vurulacak şekilde tek sıra oluşturmamaktır. Bomb base'lere girerken mutlaka en öndeki adamlar flash atıp öyle girilmeli. Arkadan atılınca, flashı kendi adamlarınız yiyecektir çünkü Bir diğer önemli nokta da sotelere dikkat etmek. CTler, muhtemelen bir rushta ölmemek için basede kendilerini saklayıp zaman zaman sizin bombayı koyma anınıza kadar kendilerini göstermeyebilirler. Muhtemel sote yerlerine mutlaka mermi sıkın ve kontrol edin; yarış atı gibi dümdüz koşmayın.

II-)

3+2Özellikle maxrounds kurallarıyla oynanan maçlarda en çok kullanılan ve nerdeyse tüm haritalara uyan bir hücum setidir. 3 kişi bir taraftan, 2 kişi diğer taraftan gidip, belirlenen bomba üssünde buluşurlar. C4, 3 kişilik grupta olur. Bilindiği üzere ciddi turnuvalarda oynanan haritaların hepsinde 2 bomb base ve izlenecek 3 ayrı yol vardır. Bunlardan ikisi direkman birer bomb base'e gider. 3. yol ise ya iki base'e de çıkmaktadır ya da base'lerden biri için alternatif yoldur. Yani kısacası; bölünürken, belli bir base'e giden 2 ayrı yolda bölünmelisiniz.

Bu sette zamanlama çok önemli. Aynı zamanda iki grup da hazır olana kadar diğer grubun kendini öldürmemesi lazım. Kendinizi saklayarak flash veya smokelarla oyalayın. Kutu arkaları ve duvarlardan mermi sıkın ve gelebilecek bombalara dikkat edin.

III-) 4+1 (fake)

Bu da oldukça sık kullanılan bir hücum seti. C4, 4lü grupta ve bu gurup kesinlikle kendini göstermeden ve sessizce ilerliyor. 1 kişi ise diğer taraftan kendini gösterip ordan geldiğiniz izlenimini veriyor. Veya bu şekilde yanıltamasa bile, canlı kaldığı ve orda olduğunu belli ettiği sürece, orayı tutan ctler yerlerini bırakıp diğer tarafa yardıma gidemiyorlar.

Bu setin en önemli noktası fake atan kişinin sağ kalması ve mümkün olduğunca uzun süre, en azından 4lü grup yerini alıncaya kadar oyalaması. Mümkün olduğunca kendini hedef yapmadan, duvarlara sıkarak, flash, smoke, grenade atarak, veya bir an görünüp iki el sıkıp geri giderek orada olduğunu rakip takıma belli etmesi lazım.

Aslında bu taktik çok sık yapıldığından artık eskisi kadar etkili olamıyor. Bir kişinin gidip görünmesi yerine 3-4 kişi gidip birkaç flash atıp görünüp 1 kişiyi orada bırakıp geri dönmek daha etkin oluyor. Karşı taraf bunun rush olduğuna inanıp diğer base'i tutan oyuncular yerlerini bırakılrarsa işiniz çok rahat oluyor.

IV-) Secure+go

Takım olarak belli bir alana yerleşip beklersiniz ve kendinizi göstermezsiniz. Amaç, üstünüze gelebilicek sabırsız ctleri öldürerek karşı takımı eksiltmek veya en azından bir süre hiç ses çıkarmadan bekleyerek boş boş bekleyen ctlerin konsantrasyonunu dağıtmaktır. Ardından sessiz ve kontrollü ilerleyerek veya duruma göre müsait olan yerden hızlıca giderek bombayı yerleştirmeye çalışırsınız. Yani olayın mantığı ctlerin açıklarını kollamaktır.

V-) 2+2+1

En dikkatli oynanması gereken ve takım içindeki uyumu en çok ön plana çıkaran hücum setidir. Düzgün oynanabilirse, en etkili taktiklerden biridir. 1 kişi 4+1 taktiğinde olduğu gibi bomb base'lerden birine fake atar. Diğer 4 kişi ise sessizce ilerler ve diğer bomba base'e 2 taraftan hücum edicek şekilde ayrılır. Bu iki grup, aynı anda veya mesafeye bağlı olarak belli bir gecikmeyle bomba base'e iki taraftan girerler ve orayı tutan ctler, siz iki taraftan gelkinc etkisiz kalırlar.

Önemli nokta, fake atan oyuncunun ölmemesidir. Diğer taraflarda kayıp verme olasığı yüksek olduğundan dolayı, fake atan oyuncu bomba yerleştirildikten hemen sonra uygun bir yere sote yapıp oraya yardıma giden ctleri rahatça vurabilir.

VI-)

Serbest StilÖrneklerini özellikle CAL maç demolarında görebileceğiniz bu stil aslında haldır huldur kafanıza göre dalmak anl* gelmemekte, tam tersine takımınızla çok iyi bir uyum ve iletişim gerektirmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse, oyun planı içerisinde aynı ctyken yaptığınız gibi gruplara bölünüp belli bölgeleri kontrol altına alırsınız. Sabırlı ve kontrollü ilerleyerek karşı takımdan adam eksiltemeye çalışırsınız. Karşı takımdan 1-2 adam eksilttikten sonra duruma göre ya eksilen taraftan veya oraya yardım gelmiş olabilceğini düşünerek zayıf kalan diğer taraftan girip bombayı yerleştirirsiniz.

Bu şekilde oynadığınızda en önemlisi bireysel yetenek olarak karşı takımdan adam eksiltebilecek seviyede olmanız, sabırlı davranmanız ve sürekli sesli iletişimden birbirinizi bilgilendirmenizdir. Bir aksaklık olup da kayıp verirseniz paniğe kapılmamalısınız.

Bu taktik özellikle önden ve hareketli savunma yapan, hatta 1-2 kişiyi arkanızdan dolaştırmaya çalılan ctlere karşı son derece etkili olacaktır. Onlar sizi avlamaya çalışırken tam tersine gafil avlanan kendileri olup takımlarını eksik bırakılar. İki base tarafından da birilerinin görünüp oradaki ctleri oyalaması taktiğinizi çözmelerine, birbirlerine yardıma gitmelerine engel olur ve yerlerinde çakılıp kalırlar.

VII-) Base Savunma

Özellikle pistol round'u (ilk round) aldıktan sonra ctlerin sizi şaşırtıp gafil avlamak için usp ve bombalarla rush yapması olasıdır. Bu yüzden açılmadan basede bekleyip hepsini gayet rahat öldürebilirsiniz. Eğer round başında belli bir süre beklemeden haritaya yayılmaya başlarsanız rush karşısında gafil avlanabilir ve ölüp silahını kaptıran adamlarınız yüzünden roundu verebilirsiniz.

Bir başka uygulama alanı da pistol roundu kaybettiğinizde eko yaparken veya ilk roundu almanın zor olduğu bir haritada bir round boyunca basede beklemektir. Haritanın ilk roundu boyunca birşey almadan basede beklerseniz ve ctler sizi vurmaya gelmezse o zaman kritik bir karar vermek zorundasınız. Ya armor almadan mp5ler ile (veya deagle+kevlar ile) rush yapacak ve durumu 1-1'e getirmek için riske gireceksiniz. Veya daha güvenilir silahlar almak için bir roundu daha feda edeceksiniz. İlk roundu sizle çatışmaya girmeden sürenin bitmesi sonucu kazanan ctler az para kazanacağından bir sonraki round ellerinde olabilicek en güçlü silah mp5 olacaktır. Ancak armorsız mp5le hücum ettiğinizde bombalar size çok hasar verecektir. Deagle aldığınızda ise mp5e karşı 7şer mermilik deagle'lar ile zorlanabilirsiniz.

Kısac Counter Strike Tarihi

Herşey 1999 Martında Gooseman ile cliffe'nin Anti-Terörizm konulu yeni bir Half-Life mod'u yapmak için konuşmalarıyla başladı. Öncelikle isim beğenildi. Counter-Strike olmasaydı neler mi olurdu? Counterrorism, Strike Force, fRAG HEADS, Counter-Terror, Terrorist wars, Terror-Force, veya Counter Force.

Planethalflife.com'da site için hazırlıklar sürerken, bu mod kısa sürede bir çok kişinin ilgi odağı oldu ve ilk beta 19 Haziran 1999'da kullanıcılara sunuldu. İlk başta birbirine çok benzer iki model olduğundan hangisi terörist, hangisi CT karıştırıldığı söyleniyordu. Eylül 1999'da şimdiki Leet (L337) modelinin ilk versiyonu olan Arab eklendi.

Beta 4 ile beraber, yeni telsiz komutları eklendi. Arada geçen her beta versiyonda silahların bir kısmı değiştirildi, yenileri eklendi. Gelen isteklere göre CS takımı kuşkusuz en çok ilgi çeken multiplayer modunu yeniledi. Suikast, Bombalama ve Kaçış senaryoları eklendi. Modeller giderek biraz daha gerçeğe yakınlaştırılıp, model tipi arttırılıyordu.

Haziran 2000'de Sierra, Counter-Strike'ı paketlerine eklemeye başlamıştı bile.

8 Kasım 2000 tarihi, CS için bir dönüm noktası olma şerefini, beta kısımlarını bırakmasıyla aldı. Oyunher yönüyle baştan yaratılmış, modeller Half-Life'ın tarihinde gördüğü en iyi halini almış, yeni silahlar eklenmiş, 4'ü CT, 4'ü T olmak üzere 8 skini seçebileceğiniz ve ülkemiz için ne yazikki geçerli olmasa da para ile satılsaydı, oyun tarihinde en çok satabilecek düzeye gelmişti.

13 Mart 2001 de oyunda bulunan bugların düzeltilmesi ve 512'lik kaplama teknolojisi kullanılarak hazırlandı. 1.1 versiyonu gerek görsel zenginlik, gerekse minimum bug ile piyasaya sunuldu.

Ayrıca:

Counter-Strike'ın dünyadaki ilk testerlarından birinin bir Türk olduğunu, ve o kişinin şu anda Sanane Inc.'in kurucularından olduğunu
Türkiye'de Counter-Strike'ın Beta 3.1den beri oynandığını
Türkiye'nin ilk Counter-Strike sunucusunun Sanane Inc. olduğunu
Türkiye'nin ilk Counter-Strike clanının F (Forgottens) olduğunu
ANet'in Counter-Strike sunucularını oyunculardan gelen yoğun istek üzerine açtığını
Beta 3.1 zamanında tek sunucu olmasına ve oyuncu kapasitesinin 8 olmasına rağmen hiçbir zaman tam dolu olmadığını
Oynadığınız sunucuların hepsinin CD-KEY gerektirmeden Counter-Strike oynamanız için "ooooo"li olduğunu
Bu oooooleri "Basilio Cat" nickli bir Rus'un hazırladığını
Türkiye'deki ikinci açılan Counter-Strike sunucusunun Turk.Net'e ait oldugunu
Sanane Inc.'in Kasım 1997'den beri açık olduğunu
Eskiden KabloNET olmadığı için Counter-Strike'ın netten daha eşit bir ortamda oynandığını
Counter-Strike Beta 1.0'dan bugüne kadar CS'de bulunan tek haritanın cs_siege oldugunu
Ve bu haritayı yapanın 17 Aralık 2000 tarihinde intihar ettiğini
Beta 1.0'da sadece 4 harita ve 9 silah olduğunu
Bıçağın Counter-Strike'a Beta 3.0 ile eklendiğini
Skor tablosunun eskiden daha farklı olduğunu
"de" senaryolarının Beta 4.0 ile eklendiğini
Beta 4.0'dan önce HE Grenade olmadığını
SAS modelinin Beta 5.0 ile eklendiğini
Eskiden round bitse bile silahların yerde kaldığını ve insanların her elin başında bedavaya silah kapmak için rush yaptığını
Eskiden rehinelerin otomatik olarak kurtarılmadığını, kurtarma noktasına getirdikten sonra ayrıca bir tuşa basmanız gerektiğini
Eskiden her silahın değişik mermisi olduğunu ve hangi silahın hangi mermiyi kullandığını ezberlemeniz gerektiğini, yoksa boşuna para harcadığınızı
Eskiden C4'un haritanın her yerine konabildigini
Eskiden defuse kit'in satın alınamadığını, her el başında birkaç CT'ye rastgele verildiğini
Beta 5.0 ile webde veya readme dosyasında açıklanmayan ve bir süpriz harita olan cs_ir**'ın eklendiğini
Sonradan bu haritanın son anda eklendiğini ve readme'ye eklenmesinin unutulduğunu
Eskiden öldüğünüzde hayalet oldugunuzu ve diğer hayaletleri sarı veya mavi ucan toplar olarak gördüğünüzü
Daha sonra bunun serveri göçerttiği için kaldırıldığını
Beta 6.0 ile es (escape) oyun tipinin eklendiğini
Bu oyun tipinde Terroristlerin belirtilen bir noktaya ulaşmaya çalıştığını fakat daha sonra bu oyun tipinin beğenilmediği için kaldırıldığını
Beta 6.0'dan önce oyuncuların iki katı hızlı hareket ettiğini
Ve bıçağı çıkararak hareket ettiğinizde daha hızlı gittiğinizi
Radarın Beta 6.0 ile eklendiğini
Sürülebilir arabaların Beta 7.0 ile eklendiğin
Eskiden bazı silahların (colt, commando) 200 mermi aldığını
Türkiye'de hilenin ilk kez Half-Life 1.0.0.3 sürümü zamanında yapıldığını
biliyor muydunuz?

Komutlar

Aşağıda Counter-Strike oynarken kullanabileceğiniz bazı console komutları yer alıyor. Bu komutları genelde klavyenin en solundaki é tuşuna basarak açılan "console"a yazarak aktif hale getirebilirsiniz. Eğer bir komutu sürekli kullanmak isterseniz, bu komutu autoexec.cfg (yoksa cstrike dizinine yaratın) adlı dosyaya eklemenizi öneririz. Yazıda kullanılan # işaretleri yerine bir sayı girmeniz gerekiyor.

/adjust_crosshair

Counter-Strike oynarken kullanılan default crosshairin rengini değiştirir. Fakat bu değişiklik zoomlu silahları (aug, commando, awp, scout) etkilemez. Karanlık haritalarda sarı rengi kullanmanız tavsiye edilir.

/net_graph 3

LAN veya Internet ortamında oynarken o andaki bağlantı durumunu (ping, loss, choke) gösterir.

/cl_showfps 1

FPS'nizi ekranın sol-üst köşesinde gösterir

/scr_conspeed ####

Konsolun açılış hızını değiştirir.En yüksek "mantıklı değer "9999"dur.Ne kadar yüksek değer yazarsanız konsolunuz o kadar hızlı açılır.

/scr_centertime #.##

Oyun esnasında ekrana gelen "Player dropped the bomb" türünden yazıların ekranda kaç saniye kalacağını belirler.

/hud_centerid 1

Silahınızı bir oyuncuya doğrulttuğunuzda o oyuncunun nicki ekranın sol alt köşesinde yerine tam ortasında gösterilmesini sağlar.

/hud_saytext_time #.##

Ekranın sol-alt köşesinden akan yazıların her bir satırının kaç saniye boyunca görüntüleceğini belirler.

/hud_fastswitch 1

Herhangi bir slottaki silahı hızlı seçmek için kullanılır

/hud_deathnotice_time #.##

Ekranın sağ üst köşesindeki kimin öldüğüne dair frag ikonlarının ve yazıların kaç saniye ekranda kalacağını belirler

/con_color "### ### ###"

Konsol ve ekranda akan yazıların rengini değiştirmek için kullanılır.
"Red Green Blue" (RGB) formatında bir değer vermeniz gerekiyor. Hangi değerlerin hangi renge tekabül ettiğini anlamak için Paint programını kullanın. Örnek: /con_color "94 255 255" Oyundayken " işaretini çıkarmak için Shift+i kombinasyonunu kullanın veya direk config.cfg dosyasının içinden editleyin.

/condump

Console'da görünen bütün yazıları cstrike dizininize condump.txt adındaki bir dosyaya yazıp kaydeder.

/brightness #.#
/gamma #.#

Default olarak gelen parlaklığı az buluyorsanız bu değerleri yükseltebilirsiniz. Örnek: gamma 4.5 brightness 8.9

/hideradar

Radarı kapatır. (Tavsiye edilmez!)

/drawradar

Radarı açar.

/setinfo "ah" "0"

Counter-Strike'ın yeniler için olan autohelp özelliği dahilinde ekranda çıkan yazıları artık görmek istemiyorsanız bu komutu kullanabilirsiniz.

/setinfo "vgui_menus" "0"

Silah alımını daha hızlı bir hale getirmek için VGUI menülerini kapamak isteyebilirsiniz.

Arkadaşlar konuma beğeni atarsanız çok mutlu olurum :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Uğur Burak