Eleştirmece #1: "Far Cry: New Dawn"

Akhilleus

Seviye 0
Seviye 0
22 Şubat 2019
10
8:36
0
16
Deneyim Puanı
87
1370

Oyun Hakkında
Platform: Windows, Xbox One, PlayStation 4
Tür: FPS, Aksiyon, Macera
Çıkış Tarihi: Şubat 2019
Yapımcı: Ubisoft Montreal
Yayımcı: Ubisoft

Far Cry: New Dawn - Ne Ola Ki?
Far Cry: New Dawn, serinin 13. Paketi/Oyunudur. Ne zaman satışlar düşse, ne zaman şirkette yaygara kopsa "Yeni Far Cry oyunu" diyen Ubisoft yine aynısını yapıp, ısıtılıp yeniden önümüze koyduğu bu oyunda bize neler vaat etti? Daha Far Cry 5'ten sonra yeni bir oyun için beklerler derken ortaya çıkan bu oyun, bu yılda yine çoğu eleştirmenin ok yağmuruna tutuldu.

Hikaye
Oyun aslında tam olarak Far Cry 5'in sonundan başlıyor. Oyunun "kötü" olan sonunda bir tarikatın lideri olan Joseph Seed'in söylediği şarkıyı dinliyorduk. Aniden gerçekleşen bir patlama ile tüm dünyanın mahvolduğuna dair bir bilgi edindik, ve oyuna veda ettik. New Dawn ise tam burada giriş yapıyor, eski dünyadan eser kalmamış, yeni bir sistem oturtulmuş yeni bir dünyaya uyanan ana karakterimizin, Post Apokaliptik olan bu sistemde nelerin değiştiğini gözlemliyor. Yeni sistemle beraber gelen; değişen para birimi, yeni topluluklar/tarikatlar ve her oyunun vazgeçilmezi yeni süper-kötüler!(Hiç biri gönlümüzün sahibi Vaas kadar iyi[eğlenceli] değil.) Oyunda topluluk olarak bahsettiğim üç ana grup var. İlki bizimde içinde bulunduğumuz Sivil halk/Hayatta kalmaya çalışanlar, diğeri de yukarıda belirttiğim lider Joseph Seed'in liderliğinde ki "ok ve yay" grubu. Gruba bu adı vermemizin sebebi silah olarak genellikle bu silahları tercih etmeleri. Son grup ise bu oyunun ana kötüleri olan Mickey ve Lou isimli iki kişi ve kötü bir kazaya(!) kurban giden Vince tarafından yönetilen grup. Bu gruba da "bol silahlılar" diyebiliriz. Fakat asıl adının Highwaymen olduğunu da ekleyeyim.

Peki Ya Amacımız?
İçinde bulunduğumuz sivil halk tarafından "kurtarıcı" olarak adlandırıldığımızdan, takdir edebileceğiniz gibi amacımız grubumuzu Highwaymen'e karşı korumak. İşgal ettiği ve çaldıkları toprakları geri almak ve en çokta yeni düzenin para birimi Ethanol denen, yani Türkçe anlamcası yakıttan olabildiğince bulup üssümüz Prosperity'i(bağlantı kıyamet öncesi halini gösterir) geliştirmek. Fakat öyle geliştirmek dediysek iki şey yaparım, güçlü kılarım biter değil. Oyun bu üssü öyle bir gözümüze sokmak istemiş ki ana hikayedeki görevleri yaptıktan sonra üssü geliştirmeden devam edemiyorsunuz. Buda Ubisoft'un: "Hayat senaryodan oluşmaz yeğen, git ve bolca Ethanol topla." deyişi. Buda beraberinde bolca soygun ve aksiyon demek.

Artı-Eksi?
+ Silah çeşitliği fazlasıyla var, hele hele bir silah var ki. Sadece kullanan o katliamın keyfini bilir! Birde araçlar..
+ Karakterimizi özelleştirebilmek fazlasıyla gereken bir özellikti.
+ Hayvanlarla olan etkileşimimiz fazlasıyla iyi.
/ Oyuna göklerden gelen bir loot-box eklemişler yahu, demişler Battle Royale tutuyor. Ne eksiğimiz var!
- Haritanın eski oyunla aynı olması ve hiç bir şekilde kıyamette olduğunu belirtmemesi..
- Görevler tekrar edilmiş bir vaziyette.
- Eski oyunun tam bir tekrarı.
- Animasyonlar fazlasıyla rezil. Hatta oyun 1 yılsa animasyon bölümüne 1 hafta uğraşılmış gibi duruyor.

Sonuç!
Oyun başlı başına bir oyun olmak yerine, Far Cry 5 için bir devam oyunu/DLC ekleyelim havasıyla oluşturulmuş gibi. Ama oyunun en küçük kötü ayrıntısı bile o müthiş silah ile yok oluyor. Sadece o silahın hatrına sağlam bir puan artışında bulundum. Ve "Far Cry 5: New Daw-," pardon, Far Cry: New Dawn için puanımız(Hektametre üzerinden):

100/72

Konu hakkında ki fikirlerinizi ve yorumlarınızı aşağıdan benimle paylaşabilirsiniz!

Son düzenleme:
Tepkiler: Atabeyi

Bluter

Seviye 0
Seviye 0
1 Şubat 2019
32
101:05
0
Bluter#0074
Deneyim Puanı
149
Şahsen ben oyunu hiç sevmedim. Önceki oyun ile farkı neredeyse yok. Sadece birkaç Far Cry 3 animasyonu ve mekaniği getirilmiş. Onun dışında diğer hayatta kalma oyunlarına çok benzer. Materyal sistemi is kötü durumda. Post-apokaliptik bir yerde olduğunuzu hissedemiyorsunuz. Atmosfer kötü değil. Hikaye ise çok sıradan. Devamı da var elbet fakat, benim görüşlerim bunlar. Oyun bedava olsa bile indirmem.

Akhilleus

Seviye 0
Seviye 0
22 Şubat 2019
10
8:36
0
16
Deneyim Puanı
87
Şahsen ben oyunu hiç sevmedim. Önceki oyun ile farkı neredeyse yok. Sadece birkaç Far Cry 3 animasyonu ve mekaniği getirilmiş. Onun dışında diğer hayatta kalma oyunlarına çok benzer. Materyal sistemi is kötü durumda. Post-apokaliptik bir yerde olduğunuzu hissedemiyorsunuz. Atmosfer kötü değil. Hikaye ise çok sıradan. Devamı da var elbet fakat, benim görüşlerim bunlar. Oyun bedava olsa bile indirmem.
Bende eleştiriyi yazarken objektif olarak yazdım, azıcık yorumlama kattım. Fakat çoğunluğu genel hatlardı, eğer benim fikrimi sorucak olursak bence de diğer oyunlardan farkı olmayan sönük bir oyun olmuş.

Orion

Sunrise.
Sistem Yöneticisi
Seviye 1
9 Aralık 2017
150
84:29
0
Deneyim Puanı
68
Konsept açıkçası hoşuma gitti. Hem sunum hem de içerik bakımından geliştirirsen tadından yenmeyeceğini söylemek gerek. :))