Facebook, sohbet botlarını üst düzeye çıkarma peşinde

Atabeyi

Patron
Patron
Seviye 1
9 Aralık 2017
74
104:25
0
Deneyim Puanı
999,597

How-to-Create-a-Facebook-Chatbot-and-Why_Featured1.png


Kişisel AI yardımcısı M'in ölümünün ardından Facebook henüz sohbet botlarından vazgeçmiş gibi durmuyor. Evet, biraz beklenmedik bir ölüm olmuştu M'in ölümü. Facebook Messenger'da bir botla sunulan M'nin insanın gelişmiş versiyonu yalnızca California'da yaşayan yaklaşık 2.000 kişiye ulaşmıştı. M sanal asistanının son günü 19 Ocak olacaktı ve bu tarihi geride bırakarak koca yürekli M'i gömen Facebook, sohbet botlarını geliştirmeye ve üst düzey bir bot çıkartmak için hazırlanıyor.

Gerçek hayatta sohbet ettiğiniz kişiler tarafından affedilebilirsiniz, ancak bu "chatbot" adı altındaki sohbet botları tarafından affedilmeniz biraz zordur. Facebook'un FAIR laboratuarındaki araştırmacılar, bu hafta yayınlanan bir ön baskı makalesindeki açıklamasında , bu görevde bir takım seviyelerde başarısız oldular. Birincisi, bir "tutarlı kişilik" sergilemiyorlar; bir konuşma boyunca kendileri hakkında aynı gerçekleri belirliyorlar; İkincisi, geçmişte ne ve konuşan ortaklarımın ne söylediğini hatırlamıyorlar; Üçüncüsü, anlamadıkları bir soruyla karşı karşıya kaldıklarında, "bilmiyorum" gibi yönlendirici veya önceden programlanmış cevaplara geri dönme eğilimi gösterirler.

Bu kısıtlamalarla bile, chatbot ilgi çekici olabilir. (Örneğin, 1960'lı yılların ünlü ELIZA botuna bakınız, "Şu anda nasılsınız?" Gibi hisse senedi deyimlerine dayanarak temel bir terapist olarak hareket etmiştir. Fakat amaç şimdi sadece sorgulama değil, konuşmadır; bu öznitelik yaratmaya çalışmak için araştırmacılar derin öğrenmeye yöneldiler. Bunun anlamı, önceden programlanmış soru ve cevapları haritalamak yerine, büyük veri kümelerinde kalıp arayarak chatbotlar öğretilir.

Şimdiye kadar bunun iyi sonuçları var, ancak Facebook araştırmacılarının söylediği gibi şu anda bir meydan okuma, doğru verileri başlangıç noktası haline getiriyor. Birçok çağdaş chatbot, örneğin film senaryolarından alınan diyalog konusunda eğitilir. Ve bu, müşteri hizmetleri gibi görevler için yönlendirilmiş diyaloglar değil, dolambaçlı konuşmalar yaşadıklarında, bazı garip olmayan sıralayıcılar bulmaya eğilimlendikleri anlamına gelir.

Büyük bir heyecanla Facebook'un chatbotlar üzerindeki çalışmalarını bekliyor olacağız.
 
Tepkiler: SH4D

SH4D

my silence is just another word for my pain
Seviye 0
22 Ocak 2018
94
0:14
0
Deneyim Puanı
6
Facebook son zamanlarda pek tercih edilen bir sosyal medya sitesi değil ama yaptığı sistemler ile yeniden toparlayabilir.