Bluter

Seviye 0
Seviye 0
1 Şubat 2019
32
101:05
0
Bluter#0074
Deneyim Puanı
149
1331


1332


Herkese selam Oyunpat üyeleri. Bu inceleme konumda sizlere önceki yılın Ekim ayında çıkmış olan ve kısa sürede büyük oyuncu kitlesine ulaşmış olan Forza Horizon 4'ü inceleyeceğiz. Forza Horizon serisi kısa sürede ünlenmiş ve beğenilmiş bir yarış oyunu serisi haline gelmiştir. Hadi Forza Horizon serisini biraz daha yakından tanıyalım.

1333


Nefes Kesen Bir Yarış
Need for Speed serisinin eskiden almış olduğu başarı tartışılmaz ancak Forza Horizon gibi efsaneleşmiş bir serinin de hakkını vermek gerekiyor. İlk oyunu 23 Ekim 2012'de çıkış yapmış ve kısa sürede sevilmiş bir oyun haline gelmişti. Geliştirici şirket olan Turn 10 Studios, büyük bir başarı elde etmiş ve Microsoft Studios sayesinde tanınmış bir oyun şirketi olmayı başarmıştır. Daha sonra bu seriyi devam ettirmek istemiş ve bunun sonucunda, yayıncı firma olan Microsoft Studios tarafından onay almış ve çalışmalara başlamıştır. 2 yılın ardından 30 Eylül 2014 tarihinde serinin 2. oyunu olan Forza Horizon 2 piyasaya çıkışını yaptı. Bu sefer ise 1. oyundan daha fazla ün yakalayan 2. oyun çok oyunculu özelliği ve araba çeşitliliği ile göz alan bir yapım oldu. Bu başarıyı gören Microsoft Studios, oyunun devamının getirilmesini istemiş ve Turn 10 Studios'da bu isteği kabul etmiştir. Tekrar 2 yılın ardından 3. oyun çıkmış ve bir çok yerde oynanmıştır. Satış olarak diğer 2 oyuna göre çok fazla yüksek olmasa da aktif oyuncu sayısı, günümüzde hala üst seviyede durmaktadır. Önceki yılın son aylarında ise 4. ve son oyun olması beklenen Forza Horizon 4, tekrar 2 yılın ardından çıkmış. Fakat çıkışı ile en çok oynanan yarış oyunlarından birisi olmayı başarmıştır.

1334


Açık Dünya ve Sonsuz Yarış
Forza Horizon 4, size İngiltere'nin büyük bir kısmını vermekte. Rahat ve huzurlu yollar, sessiz ağaçlıklar, ormanlar, çamurlar size bütün doğa hissini veriyor. Ancak bu bütün huzurun yerine, yüksek hız, çarpışmalar, kazalar sizi yakalayabiliyor. Ancak oyunun eğlence kısmı da çok güzel durumda. Hot Wheels haritaları, 3. oyunda çok popülerdi. 4. oyunda bu haritalara gerek duyulmuyor. Çünkü Forza Horizon 4'de bir çok etkinlik ve yarış bulunuyor. 200'den fazla araba çeşitliliği sayesinde yarışlarda hiç "sürekli bu araba ile mi yarışacağım?" demiyorsunuz. Eğer "ben yarışlardan uzak kalmak istiyorum ancak araba da sürmek istiyorum" diyorsanız, İngiltere'nin büyük haritasını dolaşabilir, yeni yerler ve eski araçları keşfedebilirsiniz. Her şey size bağlı durumda. Yarışlarda da aynısı geçerli. İsterseniz ağır araçlar ile, isterseniz hız ve ya pist araçları ile, hatta motorlar ve ATV motosikletleri ile eğlenceli ve aksiyonlu bir şekilde yarışabilirsiniz. Ama bunları sağlayan temel 3 etken var. Büyük açık dünya, büyük çeşitlilik ve büyük yarışlar. İşte bu etkenler ile Forza Horizon 4, muhteşem bir yarış oyunu olmaya hak kazanıyor.

1335


Muhteşem Grafikler ve Canlı Oynanış
Oyun bize capcanlı bir oynanış sunuyor. Tabii ki bu olanakları oyun bize, yüksek grafikleri ile gösteriyor. Oynanış biçimi kesinlikle diğer oyunlara göre biçilmiş bir kaftan değerinde. Bize çok güzel bir sürüş deneyimi sunuyor olması da ayrı bir etken. Yüksek çözünürlükteki grafikleri ve bu capcanlı oynanışı birleştirirsek, karşımıza mükemmel bir oyun çıkıyor. Ancak bunlara bir kaç maddeyi eklersek çok daha güzel olur. Oyunun canlı atmosferi sayesinde oyundan kopmuyor ve olduğunuz yerin gerçek olup olmadığına takılabiliyorsunuz. Ve bu çok güzel bir şey. Hem oyun yapımcıları hem de biz oyuncular olarak. Kendinizi oyunun içerisinde gibi hissetmek çok kolay değildir. Ancak Turn 10 Studios yine bu başarıyı yakalamış. Kendileri bu işte çok iyiler. Sonuç olarak bu grafikler ve canlı oynanış sayesinde Forza Horizon 4, diğer yarış oyunlarına göre daha ileride.

1349


Göz Alıcı Mekanikler
Forza serisinde göz alıcı bir çok etken bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, göz alıcı oyun mekanikleri. Turn 10 Studios, bu mekanikleri bu kadar başarılı ve gerçekçi yapmayı çok iyi biliyor. Bunu önceki oyunlarında da görmüştük. Gerçekçiliği ve o havanın atmosferindeki mekanikleri, bulunduğumuz ortama göre uydurabilmeleri çok zor olan bir durum. Fakat yinede bunun üstesinde gelebilmişler. Arabaların hareketleri ve gösterdikleri performans, gerçek hayatta ölçülüp oyuna yansıtılıyor. Ve bu da gerçekten çok uzun uğraş sonucunda oluşabilecek bir şey. Fakat sadece araç mekanikleri ile bitmiyor. Bulunduğumuz konum, atmosfer ve ortamın mekanikleri her saniye değişiyor. Eğer az önce bir tavşan gördüyseniz o tavşana biraz bekleyip bakmak istediğinde yer değiştirdiğini görebilirsiniz. Fakat bu olay siz bakmıyorken değil bakarken de oluşuyor. Eski oyunlarda bu teknoloji olmadığı için mekanikler perde arkasından işleniyordu. Ancak Forza Horizon 4 bu tekniği çok daha geliştirmiş ve üst düzeye getirmiş durumda. İleride bu tekniği gelecek oyunlarında da kullanacaklardır. Fakat sonuç olarak mekanikler çok güzel bir şekilde işlenmiş ve oyuna yansıtılmış.

1353


Seslerin Uyumu
Seslerin tonlaması, bulunan konuma göre biçimlenmesi harika bir şekilde işlenmiş. Bulunduğunuz ambiyansa göre sesler ve efektler değişmekte. Eğer büyük bir ormanın içinden geçiyorsanız, vahşi hayvanların seslerini ve hatta kendilerini bile görebilirsiniz. Ancak, sesler internet üzerinden eklenmemiş. Yani sesleri bir bir işlemişler. Arabanın motorunun, egzoz borusunun çıkardığı sesler aynı gerçekteki gibi. Yeşil bir alanın içerisinden geçmek adeta bir senfoni dinliyormuşçasına güzel durumda. Sesleri dinlerken hem huzurlanabilir, hem de yarışırken içinde bulunduğunuz aksiyonu ve adrenalini hissedebilirsiniz. Tam arkanızda duran bir yarış arabasının, bulunduğunuz yerdeki insanların bağırışlarının seslerini rahatlıkla duyabilirsiniz. Fakat sesleri duyarken kendinizin de orada bulunduğunu hissetmek, ayrı bir duygu doğrusu.

1354

1336


Son
Evet değerli Oyunpat üyeleri, inceleme konumuz burada son bulmakta. Umarım size Forza Horizon 4'ü beğenmişsinizdir. Herkese iyi forumlar, iyi oyunlar diliyorum.
 
Son düzenleme:
Tepkiler: admiraldus ve Garp

Orion

Sunrise.
Sistem Yöneticisi
Seviye 1
9 Aralık 2017
150
85:06
0
Deneyim Puanı
84
Bana göre konsollardaki en iyi yarış oyunlarından biri. Oldukça sevdiğim bir oyundur. İnceleme için teşekkürler Orçun, zevk ve keyifle okudum. <3
 
Tepkiler: Bluter