Orion

Sunrise.
Seviye 0
Seviye 1
9 Aralık 2017
149
85:06
0
Credits
0
oyunpat.png


57646_life_is_strange.jpg

Zor kararlar vermek gerekir bazen... Ama ne yapabilirsin ki? Hayat garip.

Hayatı geriye sarabilsek neler olurdu?

Adın Max, Maxine... Yüzünü yıkamak için lavaboya doğru yol aldın. Aklında tuhaf düşünceler var. Dersler, hayat ve yaşam. Lavaboya girdin. Tam yüzünü yıkayacaksın sesler gelmeye başladı. İçeri bir erkek ve arkadaşın Chloe giriyor. Saklanıyorsun ve olacakları izliyorsun. Tartışıyorlar... Adını hatırlayamadığın erkek, silahını çekiyor ve Chloe'yi vuruyor. Tetiğe tam basacak iken ortaya çıkıyorsun ve elini kaldırıyorsun. "Durrr!" diye bağırıyorsun. İşte bundan sonra yaşamın alt üst oluyor. Zaman geriye dönüyor. O anı tekrar yaşıyorsun. Peki bu sefer Chloe'yi kurtarabilecek misin, olayı değiştirecek misin?

Böyle başlıyor işte Life is Strange. Dontnod Entertainment tarafından geliştirildi. BAFTA ödülü almış bir oyun. Hikâye dalında. Zaten şaşırtıcı olan alması değil, almaması. Yine YouTube'da keşfettiğim tadı enfes oyunlardan biri. Favorilerimden. Sistem gereksinimleri mübalağa edilmediği için kötü bilgisayarlar dahi biraz zorlanarak çalıştırabilir. Tabii oyuna vereceğiniz para yerine bilgisayarınızı güçlendirmek daha mantıklı fakat orası size kalmış. Kötü bilgisayar "Çalış lütfen!" diye bilgisayara yalvarığ oyunu oynamaya çalışırken iyi bilgisayara sahip olanlar ise gözleri yalap yalap oyunu oynuyor. Eğer konumu sonuna kadar okursanız size bu oyunla ilgili bir tavsiye vereceğim.

life-is-strange-wallpapers-desktop-Is-Cool-Wallpapers-1.jpg

Ana karakterimiz girişte bahsettiğim gibi Maxine. Biz ve arkadaşları ona kısaca Max diyeceğiz. Güzel, daha çiceği burnunda bir genç kız. Arkadaşı Chloe ise ondan karakteristik anlamda çok çok uzak. Max, hayatını güllük gülistanlık yaşarken Chloe ile tekrar karşılaşması ve zamanı durdurma niteliğine sahip olduğunu bulmasıyla güllük gülistanlık hayatı son buluyor.

Dediğim gibi Max hayatı güzel yaşlıyor. Chloe ise daha farklı. Ailesi mükemmel denebilir. Ama annesini duraktan almak için babasının gittiği o gün, işte o gün babasını kaybetmesiyle hayatı cidden sarpa sarıyor. Zaten resimlerde gördülüğü üzere saçını maviye boyatıyor, küfürlü konuşmalardır, pirsing taktırmaktır klasik hayatı sarpa saran genç imajını yaklamayı başarmış anlayacağınız üzere.

Life is Strange, kusursuz hikayesi ve her an şaşırtabilen, ters köşe yaptıran olay döngüsüyle oyunun derecesini kat kat arttırmayı başarmış. Adını bu oyunla duyduğum Dontnod Entertainment'ın oyun yelpazesi o kadar geniş değil. Onları 2013 yılında çıkardıkları Remember Me ve gelecek oyunları Vampyr ile tanıyor olabilirsiniz ama ben ilk defa duydum.

life_is_strange___max_and_chloe_wallpaper__by_amazingfake-d93u31d.jpg

Life is Strange, 5 bölümden oluşuyor. Bu yüzden Steam'da ana bir oyun satılmıyor. Oyunun Steam içerisindeki tüm bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca en başta bu oyunla ilgili vereceğim tavsiyeyi şimdi vereceğim. Bu paket %75 indirimli şekilde satılıyor. Ek olarak ilk bölüm ücretsiz verildiği için oyunu deneme fırsatını kaçırmayın derim.

En kısa zamanda Life is Strange: Before the Storm hakkında bir konu daha açacağım. Ama şimdilik bu kadar. Görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın, iyi forumlar.
 
  • Beğen
Tepkiler: Zera