Hearts of Iron IV - Tarihi Türkiye Modu

Konuyu Beğendinizmi?

  • Evet

    Kullanılan: 6 100.0%
  • Hayır

    Kullanılan: 0 0.0%

  • Kullanılan toplam oy
    6

0pTimisT

Seviye 0
Seviye 0
6 Ocak 2018
11
0
0
19
Balıkesir
Credits
0

Herkese Selamlar!
Merhaba değerli oyunpat kullanıcıları, bendeniz Efe yani sizin bildiğiniz şekilde "0pTimisT" bugün sizlere Hearts of Iron 4 adlı oyunda "Tarihi Türkiye" modunu tanıtacağım.

Nedir Bu Tarihi Türkiye Modu?

Evet değerli arkadaşlar, öncelikle Hearts of Iron IV oyununu bilmeyenler için kısa bir bilgilendirme yapacağım. Hearts of Iron IV adlı oyun 2. Dünya Savaşını konu alan bir oyundur ve evet bu oyunda Türkiye de yer alıyor ancak oyun hazırlanırken ülkemize pek önem vermemişler, bu yüzden bazı Türk arkadaşlar bunun için mod geliştirmişler bunlardan biride Tarihi Türkiye modudur.

Modun İçerdiği Şeyler Nelerdir?
Evet modumuuzun içerdiği şeyleri aşağıdan bulabilirsiniz:
1-Türkiye için yepyeni bir odak ağacı eklendi. Focuslar genel olarak tarihi süreçle ilgili olsa da yine de ütopik bir Misak-ı Milli gibi pek çok tarihi olayı içermektedir.(Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Trakya Manevraları, Sadabat Paktı vs). Odaklar tarihi gerçekçiliği artırmak için sık sık tarih sınırlamaları ile desteklendi.

2-200'e yakın event ve bunların en az yarısına özgü event görseli eklendi. Her birisine özgün içerik oluşturuldu.(Yine tarihi olarak Dersim, General Toydemir'in Kursk Ziyareti vs gibi görseller ile desteklenmiş eventler mevcut.)

3-Türkiye'ye özgün "Ulusal Fikirler" oluşturuldu. Ağırlık olarak Tarafsız ve Faşizm ideolojilerine çalışıldı. Başlangıçta Balkan Paktı ile 3 ülke ile saldırmazlık anlaşması ile başlıyoruz ve bu pakt bize bir miktar günlük poltiik güç sağlıyor. Bundan dolayı DoD dlc ile gelen Romanya'nın başlangıçta garanti vermesine gerek kalmadı.

4-Hasan Ali Yücel, Fahrettin Altay gibi yeni danışmanlar oluşturuldu. Mümkün mertebe gerçek görseller ile desteklendi.

5-Materyal tasarımcıları oluşturuldu. Tomtaş,Sümerbank,MKE vs gibi materyal tasarımcıları logoları ile birlikte eklendi. Gölcük NSY için de logo eklendi.

6-Türkiye'nin tarih dosyaları düzenlendi. Nüfus 1935 sayımına göre düzenlenerek 16 milyon civarına çıkarıldı. Başlangıç tümen yapıları düzenlendi ve 1 tank alayı eklendi. Ayrıca tümenlere destek topçusu eklendi. Bunun yanında Milli Birlik %10 artırıldı.

7-Teknoloji ağacında bazı isimlendirmeler yapıldı. Özellikle tank ve uçak isimlendirmeleri tarihi gerçekliği baz alarak yapıldı. Yine bir tarihi hata giderilerek temel topçu ve 1. dünya savaşı tankı(FT-17) araştırılmış başlandı. (Sakarya'da topçulukta destan yazmış bir ordumuz var başlangıçta topçunun açık olmaması her şekilde saçmalıktı zaten.)

8-Türk ordusuna 15 adet general ve 1 adet amiral eklendi. Bunlar için çalıştığım görsellerin bazıları fazla amatörce kaldığı için ileride bunları fixlemeyi düşünüyorum. Ayrıca generic komutan oluşturmada da yine özgün görseller eklendi(Burada sanırım bir bug oluşmuş daha sonra düzeltmeye çalışacağım)
İsimler güncellendi. Generic karakter oluştururken daha çok isim-soyisim kombinasyonu oluştu. Ayrıca As Pilotlar için de bir kaç lakap eklendi.

9-Başlangıçta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e has bazı özellikler verildi. Ancak tarafsız odakla 1939'dan önce savaş yapmak pek mümkün olmadığından ve faşizm ile de bu etkiler kullanılamayacağından bu etkiler OP olmadan sembolik olarak kalıyor.

10-Harita değiştirildi. Batum ve Hatay eklendi. Ayrıca İstanbul bölgesi Montrö'ye kadar asker erişimine kapalı bulunuyor. Bazı bölgelerin sınırları değişi. Sivas'a ise bir miktar demir madeni eklendi.

11-1941 koşullarına dayalı olarak "Seferberlik Odağı" ve bunun doğrultusuna "Varlık Vergisi" yasası eklendi. Bu sayede "Geniş Zorunlu Askerlik" ile beraber asker sayısı tıpkı o dönem olduğu gibi 1 milyonu aşabiliyor(Gerçekte 1,3 milyondu).

12-Celal Bayar ve Fevzi Çakmak'a ait görseller eklendi.

13-1944 Irkçılık-Turancılık davasını konu alan bir odak eklendi. Bu sayede tarafsız ideoloji ile gitmek isteyenlere, istenmeyen bir şekilde Almanya etkisi ile darbe olması engellenebiliyor.

14-Her birim gemi,denizaltı vb isimleri için daha çok seçenek eklendi.

15-Artık Milliyetçi Türkiye bayrağı değişmiyor.

16-Localisation paketinden kalma bazı buglar giderildi.

17-Türkiye için yapay zeka eklendi. Mod kurulu iken başka devletle oynamak isteyenler için Türkiye daha etkili bir oyun sürdürüyor.

18-Siyasi olaylar doğrultusunda diğer devletlerle ilişkilerimizi olumlu/olumsuz etkileyecek faktörler oluşturuldu.


Evet modu yapan arkadaşımız içeriği bu şekilde anlatıyor.
Aynı zamanda modu yapan arkadaşımız Türkiye devletine eklediği içerikler dışında başka ek içerikler de eklemeyi ihmal etmemiş:
1-Azerbaycan için Mehmet Emin Resulzade eklendi.

2-Azerbaycan için danışmanlar oluşturuldu. 3 adet kadın danışman görselleri ile eklendi.

3-Azerbaycan bayrakları düzenlendi.

Evet arkadaşlar ek içeriklerimiz de bu şekilde.

Odak Ağacı Nedir?
Odak ağacı oyunda belirli politik,askeri gibisinden fikirlerimizi geliştirdiğimiz yerdir. Bu odak ağacını açtığımızda içerisinde ulusal odaklar olduğunu görebiliriz. Bu ulusal odakların birini tamamlama süresi yetmiş gündür yani her yetmiş günde bir yeni bir ulusal odak belirleyebilirsiniz. Örnek bir odak ağacı şu şekildedir:


Bu odak ağacının sadece bir kısmıdır.
Tavsiye Edilen Odak Ağacı Kullanımı Ne Şekildedir?
Evet modu yapan arkadaşımız bizim için tavsiye edilen odak ağacı kullanımı da eklemiş. Tavsiye edilen odak ağacı kullanımı şu şekildedir:
1936
-BİRİNCİ BEŞ YILLIK PLANI BİTİR
-YABANCI FABRİKALARI MİLLİLEŞTİR
-MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ
-MİLLİ SANAYİYE YÖNEL
-MAKİNE KİMYA ENSTİTÜSÜ

1937
-KARA HARP OKULLARI
-TRAKYA MANEVRALARI
-SADABAT PAKTI
-SİLAH FABRİKALARINI ARTIR
-YAHUDİ BİLİM ADAMLARI

1938
-DEMİRYOLLARINI MİLLİLEŞTİR
-HATAY REFERANDUMU
-UÇAK FABRİKALARINI GELİŞTİR
-YURTTA SULH CİHANDA SULH
-KARA HARP AKADEMİLERİ

1939
-MİSAK-I MİLLİ
-HATAYIN ANAVATANA KATILMASI
-ANKARA PAKTI
(Bundan sonra savaş gerekçelendirmeler veya tarafsız odaklar tercihlendirilebilir.)

Modun Oyun içinden Görselleri:

Evet sevgili arkadaşlar modumuzun oyun içinden görüntüleri şu şekildedir:


Modun İndirme Linki:

Buraya tıkla ve modun en güncel sürümünü indir!
Buraya tıkla ve Virüs Total sonucunu gör!
Mod Nasıl Kurulur?
Evet arkadaşlar yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Mod nasıl kurulur? Öncelikle modu kurmak için:

- Modu indirdikten sonra "-mod isimli klasörü C:\Users\User\Documents\Paradox Interactive\Hearts of Iron IV içine atınız."

- Not: Bu mod 1.4.2-Oak versiyonu ile ve "Türkçe Yama v2.3" ile sorunsuz olarak çalışmaktadır. Yeni dlc'ler ve Türkçe Yama paketleri güncellendikçe mod güncellenecektir. Oyun içeriği de oyunun yaşadığı sürece göre gözden geçirilebilecektir.
- Her türlü destek için modun yapımcısı ile iltibata geçebilirsiniz. Tıkla ve yapımcı ile iltibata geç!

Herkese iyi forumlar! Konumuz burada bitmiştir konum her türlü eleştiri,öneriye açıktır.
 
Son düzenleme: