John'un Hayatta Kalma Mücadelesi - Days Gone Nedir?

Orion

Sunrise.
Seviye 0
Seviye 1
9 Aralık 2017
150
85:06
0
Deneyim Puanı
84
oyunpat.png

Days-Gone.jpg

Güzel günler gitti...

The Last of Us gibi bir oyun aradım uzun süreler. Ama bulamadım. Yine araştırma yaparken karşıma Days Gone çıktı. Öncesinde ufak bir tebessüm etmiştim. İşte Days Gone'ı gördüğünde onun aradığım oyun olduğunu biliyordum. Kim bilir? Belki siz de aradığınız oyunu bulmuşsunuzdur...

Gösteri başlıyor!

days-gone-screen-05-overlook-ps4-us-13jun16.jpg

Bu tür kıyamet temalı oyunlara karşı hep bir ilgim vardı ama bu temayı düzgün işleyebilen bir oyun bulamıyordum. Önce The Walking Dead'ı keşfettim. Ardından The Last of Us ve ufukta yeni bir oyun yoktu. En azından bana göre...

Days Gone'da John adında bir karakteri kontrol ediyoruz. Ama bu oyunu etkileyici yapan bazı şeyler de yok değil. John'un önceden yaşadıklarını da görüyoruz. Dünyayı kontrol eden insanların bir anda enfeksiyona uğraşmış ve artık insana benzemeyen yaratıklar tarafından nasıl ele geçirildiğini... ve o umutsuzluğu...

Days Gone, yine The Last of Us gibi bir şeyler yapabileceğimiz veya geliştirebileceğimiz bir oyun. Sahip olduğunuz ve yağmalayarak bulabileceğiniz parçalar ile eşyalarınızı geliştirebiliyor ve zombiler ile savaşırken zorluk bir nezbe olsun azalıyor, işler sizin de lehinize dönmeye başlıyor.

Hal böyle olunca sadece düz ilerlemek yerine etrafınızdaki binalara, kulübelere girmeniz ve araştırma yapmanız kaçınılmaz oluyor. Araştırma yapmadan ilerleyenler çok şey kaçırır. Üşenmeyin. Eğer üşenirseniz sonra "Şu parçayı bulmam lazım!" diye bu sefer sinir küpü olursunuz...

Days-Gone-E3-2017-hq.jpg

John, yani ana karakterimiz normal yaşamında çok iyi motor sürebilen ve motoru yaşam tarzına çevirmiş biriydi. Bu yüzden oyunda motorumuz ile tozu dumana katacağız. Tabii, benzinimiz varsa. Benzinimiz yoksa yukarıda bahsettiğim gibi araştırma yapmaktan, etrafı yağmalamaktan başka şansınız yok. Tamamen hurda olmuş araçlardan camları kırık sömürülmüş binalara kadar her yeri araştırmanız gerekiyor.

Bunların yanı sıra oyun gece-gündüz döngüsüne sahip. Gündüz vaktindeki egemenliğimiz gece olduğunda yine o kadar güçlü olup direnebilecek mi? İşte bunu göreceğiz. Çünkü gece vakti ses çıkarmadan yürümeye çalışırken karşımıza birden zombi sürüsü çıkarsa o zaman tavanları yağlamak gerekebilir. Önünüzü görebilirseniz...

Bunları ve daha fazlasını oyun çıktıktan sonra göreceğiz. Unutmadan, eğer Days Gone'ın sistem gereksinimlerini öğrenmek isterseniz sizi buraya alalım.

Varlığınızı hissettirin...
İyi forumlar.