League of Legends : Sihirdar Kanunu

hsynpng

Seviye 0
Seviye 0
3 Şubat 2019
47
19:37
0
Deneyim Puanı
208
League of Legends : Sihirdar Kanunu
1 - Takımına Destek Ol

Hepimizin bir League of Legends oyunundan beklentileri, hırs yaptığı alanlar farklıdır. Ancak Adalet Meydanlarına çıktığımız anda, bir takımın üyesi oluruz. İyisiyle kötüsüyle, takım arkadaşlarımızla kader birliği ederiz. Oyun tam hızını bulduğunda, takımına olumlu katkıda bulunmakla olumsuz davranışlar sergileyip yenilgiye davet çıkarmak arasında bir seçim yapman gerekir.
İyi bir takım oyuncusu olmak, şampiyon seçiminde başlar. Takımının ihtiyaçlarını göz önünde bulundururken açık görüşlü ol. Seçim sırasının sonundaysan, takımında henüz doldurulmamış bir boşluğu doldurmaya çalış. Herkes seçtiyse ve takım kompozisyonunda bir boşluk varsa, başka bir oyuncunun boşluğu doldurmasını rica et veya rolleri değişip bu sorumluluğu sen üstlen. Unutma, normalde oynamadığın bir rolü üstlenerek, tanımadığın şampiyonlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve kendi beceri düzeyini yükseltebilirsin.
Oyuna girdiğinde, iletişime açık olmaya çalış. Koridorunda biri eksikse veya yaklaşan bir tehlike söz konusuysa takım arkadaşlarını uyar. Sohbet paneline dikkat etmiyorlarsa her zaman haritada sinyal verebilirsin. Unutma; tek sinyal yeterli! Ayrıca, orada olmanın nedeni katkıda bulunmak; o yüzden oyunu terk etme veya AFK olma! Sıkıntı yaşayan oyunculara cesaret ver, iyi oynayanları tebrik et. En önemlisi, oyun kötü geçiyorsa, acısını takımından çıkarma!

2 - Yapıcı Eleştirini Esirgeme

Oyuncu yorumları, Riot Games’in karar verme sürecinde önemli bir etkendir. Sesinin duyulmasını istiyorsan, biraz zaman ayırıp bize oyun hakkındaki duygularını aktarmakla başlayabilirsin. Yorum yaparken, olayı her yönden ele almaya çalış. Sadece olumsuz yorumlarda bulunursan, yarattığın etkiyle yapılan değişiklikler başlarda keyif almanı sağlayan özelliklerden de mahrum kalmana sebep olabilir. Dahası, kendini ifade ederken neden ve sonuçları düşünerek sakin davranırsan, karşındakinin seni dinleme olasılığı daha yüksektir.
Yeri gelmişken, düşüncelerini ve nedenlerini bize iletmekten çekinme. Açık ve belirgin ifade etmeye; görüşlerinin net ve dürüst olmasına dikkat et. Örneğin, bir yama hakkındaki hayal kırıklığını:
"Katarina'yla oynamayı seviyordum çünkü yetenekleri koridorda epey hareket imkânı veriyordu; ama Ölüm Çiçeği'ne gelen yeni dengelemelerle artık takım savaşlarında yararlı olacak kadar varlık gösteremiyorum. Tekrar yenilenmezse artık Kat ile oynayacağımı sanmıyorum."
şeklinde ifade etmek, itici bir tarzda yazıp değişikliklerin geri alınmasını istemekten veya alternatif bir seçim dayatmaya çalışmaktan çok daha iyidir. Oyuncularımıza kulak verdiğimizi ve birkaç haftada bir değişiklik yaptığımızı hatırlatırız; o yüzden biraz sabredersen, sorun yaşadığın şeylerin kendiliğinden hallolduğunu görebilirsin.

3 - Uygarca Tartış

Daha önce de bahsettiğimiz üzere görüşlerini iletmeni istiyoruz, ama oyuncu topluluğumuzun üyesi olmak bununla bitmiyor. İster sohbette, ister oyun içinde, ister forumlarda olsun tanışabileceğin pek çok kişi ve tartışabileceğiniz pek çok konu var. İstet oyun dengesini, ister hazır takım oluşturmayı tartış, istersen de meşhur ve efsanevi Beyefendi Cho'Gath'a olan hayranlığını ifade ediyor ol, düşüncelerini diğer oyuncularla da mutlaka paylaşmanı çok isteriz.
Oyuncu kitlemizin geri kalanıyla bir tartışmaya katıldığında, başka bir oyuncunun bakış açısını anlamaya çalış. Açık görüşlü olursan, diğer oyunculardan çok değerli bilgiler alabileceğini göreceksin. Ayrıca, kendi bakış açını nasıl sunduğuna dikkat et. Eğer bir oyuncu bir konudaki görüşünü ateşli bir şekilde savunuyorsa, son sözü söylemek için ısrar etme. Sadece kendi görüşünü belirt ve ağız dalaşına girmek yerine sohbeti zarif bir şekilde bitir.

4 - Eğlen Ama Başkalarını Rahatsız Etmeden

İşimiz oyun yapmak, o yüzden elbette çok eğlenmeni istiyoruz. Heyecanlanmanı, gerilim dolu anlar yaşamanı ve başarına sevinmeni amaçlıyoruz. Ama bu, başka kimseyi bu eğlenceden mahrum bırakmana göz yumacağımız anlamına gelmez.
Unutma; oyunun ortasında arkadaşına çemkirmen, tamamen yabancı birine iğneleyici bir yorumda bulunmandan çok farklı. Samimi olmadığın biri, senin esprili bulduğun bir yorumu saldırı olarak alıp kötü tepki verebilir. Bir takımdaki iki oyuncu didişmeye başlarsa, iletişim kurmak ve takım çalışması neredeyse olanaksız hale gelir. İletişim koptuğunda, zafer ihtimali büyük oranda azalır. Basit, iyi niyetli bir sataşmanın zıvanadan çıkıp bozguna yol açması nadir görülen bir şey değil; o nedenle kendine bir iyilik yap ve kazanacağın başarıyı sabote etme riskine girme.

5 - Arkadaşlıklar kur

League of Legends bir takım oyunudur ve bu nedenle, birlikte oynadığınız diğer oyuncular başarında büyük pay sahibi olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, içten davranışlar sergilemen ve arkadaşlık kurmaya çalışman sana çok yararlı olur. Bir oyuncuyla oynamaktan keyif aldıysan, oyun sonu lobisinde ona teşekkür etmeyi ve arkadaşlık isteği göndermeyi ihmal etme. Ne kadar çok oyuncu arkadaşın varsa, eğlenceli ve dostane oyunlar oynama şansın da o kadar artar. Ayrıca, gerçek hayatta League of Legends'a ve oyuncu topluluğuna uygun olduğunu düşündüğün dostların varsa, onları da oyuna davet etmekten çekinme. Böylece muhteşem ödüller kazanmakla kalmazsın, aynı zamanda tek tabanca takılırken sorun yaşadığında yardım isteyebileceğin daha fazla arkadaşın olur.
Elindeki imkânları kullanarak benzer beceri düzeyindeki başka oyunculardan bir çevre oluşturmaya çalış. Güvendiğin bir oyuncu grubuyla ilişki kurarsan, nasıl oynadığına dair daha sağlıklı fikirler edinebilir, yeni bir şampiyonu öğrenirken destek alabilir ve çok iyi vakit geçirebilirsin.

6 - Zaferde Alçakgönüllü, Yenilgide Erdemli Ol

Çok iyi bir oyun oynamak, League of Legends'ın en iyi yönlerindendir. Ancak açık ara kazandığın bir zafere sevinirken, karşı tarafta da o an birilerinin muhtemelen öfkeden saçını başını yolduğunu unutma. Elbette kutlama yapacaksın ama, herkese açık sohbet penceresinde zaferinle övünüp karşı tarafla dalga geçme. Sonuçta, öyle olmasın diye çok uğraştılar ama seni çok mutlu ettiler.
Üstelik, bozguna uğradıysan insanları suçlamaktan veya bahane bulmaktan kaçın. Çok iyi bir oyun çıkardıysan bile, takımını suçlamak iyi bir şey değil Oyunda beş rakibin vardı ve kaybetmenizde onların payının olma ihtimali oldukça yüksek. Kaybetmenin sinir bozucu olacağının hepimiz farkındayız; özellikle de başa baş geçen veya tek tarafın üstünlük sağladığı bir karşılaşmaysa; ama kimse kaybettiği için mızmızlanan insanları sevmez. Onun yerine rakiplerine oyun için teşekkür et ve oyun sonu ekranında biraz zaman geçirip neyi daha iyi yapabileceğini sor. Kibar olursan, gelecekte rakibin stratejisine karşılık vermeni sağlayacak birkaç ipucu öğrenebilirsin.

7 - Büyüklük Sende Kalsın

8 - Hiçbir Acemiyi Arkada Bırakma!


Hepimiz bir yerlerden başlamışızdır; basamakları tırmanmamıza yardım edenlerin hakkını vermek istiyorsak, geldiğimiz yeri unutmamamız gerekir. Zorlanan ya da bu türün temellerini kavramakta güçlük çeken bir oyuncu görürsen, ona yapıcı eleştiriler sunmaya çalış. Bunu uygar ve dostça bir tavırla yaparsan, karşındakinin olumlu karşılık vermesi ve eleştirilerini daha iyi anlaması muhtemeldir. Hatta karşındaki genellikle, birinin ona bağırmak yerine zamanını ayırıp nasıl gelişeceğini gösterdiği için minnettar olacaktır.
Deneyimsiz oyuncuların sergilediği performansa asla kızma. League of Legends istemcisini indirdiği gün bile olsa, bir noktada sen de onlar kadar acemiydin. Biraz sabır göster ve oyuncunun, ikinizin de oyundan zevk alabileceğiniz bir düzeye gelmesine yardım etmeye çalış. Aynı zamanda, senden yardım istemiyorsa cesaretin kırılmasın. Oyuncuların küçük bir kısmı, kimsenin yardımına muhtaç olmadıklarına inanır ve ne kadar kibarca yardım etmeye çalışsan da istemezler. Bu, diğer oyunculara yardım etmekten vazgeçmen için yeterli bir neden değil!

9 - Örnek ol

Sen de bizim gibi, oyuncuların sportmence davrandığı bir oyun dünyası hayal ediyorsan diğer oyuncuların gelişimine yardımcı ol, yeni arkadaşlar edin ve herkesten önce ya da başka kimse istemezken bile hayalindeki gibi yaşamaya gayret göster. Lafa gelince değişimden yana olmak güzeldir ama önce sen buna ön ayak olmazsan, samimiyetine kimse inanmaz. Kimse senden mükemmel olmanı istemiyor; bizim asıl istediğimiz, başkalarından beklediğin davranış standardına her fırsatta kendin de uyman.
Kısacası, unutma! Olumlu davran, sakin ol ve kanuna uy!

Saygılarımla İyi Forumlar..