PHP ve MySQL ile Programlama # Giriş

Devam etsin mi ?

• Evet

Kullanılan: 4 100.0%
  • Hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

EdloPosc

Seviye 0
Seviye 0
16 Aralık 2017
4
0
0
21
Deneyim Puanı
0
PHP'ye Giriş

PHP sunucu taraflı (server side), HTML ile uyumlu bir betik dilidir. PHP, HTML de olduğu gibi bir derleyici tarafından derlenmez, sadece sunucudaki php programı tarafından yorumlanır. C bilen birisi için PHP öğrenmesi çok basit olan bir dildir, öyle ki dosya işlemleri gibi karışık konularda PHP, C’den çok daha basittir.
Yazdığınız PHP kodları hiçbir zaman sitenizin ziyaretçisine görüntülenmez. Ziyaretçi sayfanın kaynağını görüntülese bile göreceği sizin PHP kodlarınızın sunucu sistemdeki php programı tarafından HTML’ye çevrilmiş halidir. Aşağıdaki kod kümesini incelerseniz daha iyi anlayacağınızı sanıyorum (PHP’ye henüz bir giriş yapmadığım için kodları anlamayabilirsiniz, fakat yine de C’ye az da olsa aşina olanlar bir anlam çıkartacaktır).
<?php
printf(“Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>\n”);
print(“Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>\n”);
echo (“Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>\n”);
echo Oyunpat'a Hoşgeldin..<br>\n”;
?>

Yukarıdaki dört kod satırıda ekrana “Oyunpat'a Hoşgeldin.” yazdıracaktır. Ve web istemcinizden sayfanın kaynağına baktığınız zaman sadece
Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>
Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>
Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>
Oyunpat'a Hoşgeldin.<br>
gibi bir içerik görürsünüz. Yazdığınız kodlar sunucu sistemdeki php programı tarafından normal HTML kodlarına çevrilmiştir ve ziyaretçi bu kodlardan başka herhangi bir içerik göremez.

Dikkat ettiyseniz sayfamızın kaynağındaki kodlar dört satır halinde yazılmış, eğer PHP programımızda her metinden sonra gelen “\n” karakterini kaldırsaydık sayfamızın kaynağındaki komutlar tek satıra yerleşirdi.
Fakat bu sayfanın ziyaretçiye görünen kısmını değiştirmediği için üzerinde fazla durulması gereken bir konu değil.
Bir diğer husus da kodlarımızda kullandığımız <br> etiketi. Evet PHP içinde doğrudan doğruya HTML etiketleri kullanabilmemiz bize çok büyük kolaylıklar sağlayacak. PHP dosyaları sunucu sistemde .php ya da .php3uzantısı ile saklanır (.php3, PHP’nin 3. Sürümü için kullanılmaktadır). Dosyamızda PHP kodlarını kullandığımız yeri göstermek için
<?php ?> ya da <? ?> etiket aralıklarını kullanırız. Bu etiketlerin kullanıldığı yerden itibaren sunucu etiket aralığındaki komutları php yorumlayıcısına gönderir, php yorumlayıcısı da bu kodları düz HTML kodlarına çevirir.

Öncelikle PHP’nin yazım kurallarından söz etmek istiyorum. Daha öncede belirttiğim gibi PHP kodları
<?php ?> ya da <? ?> etiketleri arasında kullanılır. Yazdığımız her komuttan sonra ; işareti kullanırız. Bir web sayfasında veya formdan gelen değişkenleri adlarının başına $ işaret koyarak sembolize ederiz ve değişken adlarında Türkçe karakter kullanamayız.

Örneğin;
$oyunpat
$edloposc
$iletisim
$uye_ol
Aşağıdaki örnekte $deger adlı değişkene değer atayıp ekrana yazdırıyorum.
<?php

/* Buralar yorum satırı */
# Burası da tek satırlık yorum aralığı

$değer = "Bu değişkenin değeri";
echo $değer;

?>
Bu dosyayı yazıp ilk.php diye kaydettikten sonra web istemcinizin adres satırına http://localhost/ilk.php yazarsanız ekranda “Bu değişkenin değeri” yazısını göreceksiniz (Kullandığınız sunucunun ismi localhost ve ilk.php dosyasının da ana www dizininde olduğunu varsaydım. Eğer bilgisayarımda localhost yok diyorsanız internet üzerinden wamp , xampp veya AppServ gibi uygulamaları indirirseniz localhostu kurmuş olursunuz. SQL yüklü olduğunu vaysarak anlatıyorum).

PHP ile sadece metinsel işlemler değil, matematiksel işlemler de gerçekleştirebilirsiniz. toplama için +, çıkarma için -, çarpma için *, bölme için / ve kalan bulma için % sembolleri kullanılır.

Tabi ki bu konuyu da anlatacağım ama bu yazımda değil , sonraki yazımda görüşmek üzere. İyi forumlar diliyorum.

Tepkiler: Atabeyi ve Ivar

Atabeyi

Patron
Patron
Seviye 1
9 Aralık 2017
74
106:20
0
Deneyim Puanı
999,609
PHP'yi öğreneceğim, öğreneceğim diyorum, hep yarıda kalıyor. PHP'yi tam olarak öğrenebilirsem gerçekten çok işime yarayacak.
Konuya gelecek olursak, gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş. Detaylı bir şekilde anlatmışsın PHP'ye girişi. Güzel bir girişin ardından gelecek güzel eğitimleri dört gözle bekliyoruaz.