Bluter

Seviye 0
Seviye 0
1 Şubat 2019
32
101:05
0
Bluter#0074
Deneyim Puanı
149
1244

1245

Herkese merhaba değerli Oyunpat üyeleri. Bugün sizlere 2019'a damga vurmuş olan ve korku türünün en iyi örneklerinden birisi olan Resident Evil 2 (Remake)'in incelemesini yapacağım. Ama ilk önce orijinal Resident Evil 2 neymiş ona bakalım.

Resident Evil 2 Nedir ve Nasıl Bir Oyundur?
Resident Evil 2, 21 Ocak 1998 yılında piyasaya sürülmüş ve Capcom tarafından yapılmış hayatta kalma - korku oyunudur. Oyun yılın en iyi korku oyunlarından birisi olmayı başarmak ile kalmamış. Bir çok platforma da çıkmayı başarmıştır. Elbette Capcom bu başarı sayesinde serinin devamını getirmeye devam etmiştir. Fakat Resident Evil 2 hikaye anlatımı ve ilerleyişi ile oyuncuları etkilemeyi başarmıştır. Fakat Resident Evil 2, korku ve gerilimi hissedebileceğiniz bir oyun. 1998 senesi olması hiç bir şeyi değiştirmemiş. Korku ve gerilim dozajı çok yüksek. Ani sahneler ve müzikler sayesinde, korku unsurlarından korkmayan bir kişi bile rahatlıkla gerilebilir ve "Acaba birazdan ne olacak?" diye içinden düşünebilir. İşte Capcom bu işi de başarmış ve şimdi de başarının yeni sürümünü bizlere sundu.

1246

Korku ve Gerilimi Çok Yaşayacaksınız
Oyunun korku dozajı yine olduğu gibi çok yüksek derecede. Oyun sizi bir şekilde korkutmayı ve germeyi başarıyor. Özellikle de aniden beliren düşmanlar oynayanları hayli hayli korkutuyor. Eğer ben çok korkmuyorum diyorsanız, Resident Evil 2 Remake'i oynamanızı kesinlikle öneriyorum. Oyunu oynarken hep geriliyorsunuz. Ne olup ne biteceğini de tam kavrayamadığınız için korkmaya başlıyorsunuz. Mekan tasarımları ile birlikte arkadan gelen gerici müzikler atmosferi çok daha kuvvetlendirmiş. Özellikle de bir düşman ile kapışırken arkadan gelen müzik, atmosferin değişmesi ve oynanış biçiminin bulunduğunuz duruma göre değişmesi gerçekten müthiş bir 3'leme olmuş. Her şey birbiriyle tam oturuyor. Bir yandan korkarken bir yandan da ne olacak diye düşünmeye çalışıyorsunuz. Oyunun neredeyse tamamı korku dolu diyebilirim. Ayrıca bir kaç Capcom oyununa da gönderme yapılmış. Oyun içerisinde korku ögeleri ve çeşitlik çok yüksek. Bu da bir artı sağlamış tabii ki de. Ne kadar çok aksiyon o kadar korku demek oluyor. Ayrıca özel düşmanlarda ise aksiyonu sonuna kadar hissediyorsunuz. Hem kaçarken hem de saldırırken. Oyunda kapışma seçenekleri az ama bu çok normal bir durum. Bu tür oyunlarda size gerilim hissettirmek için taktikleri çoğaltırlar. Gerilim ve korku istiyorsanız Resident Evil 2 Remake'i oynamalısınız.

1247

2 Yıl Bekleyişin Ardından Değdi Mi?
Kesinlikle değdiğini düşünüyorum. Çünkü Resident Evil 7'den sonra 8'i çıkarmak ne kadar mantıklı olurdu bilemiyorum. Ama kesinlikle 2 yıl boyunca süren bekleyiş kesinlikle değdi. Capcom eğer bir oyunu uzun süre içerisinde yapacak ise o oyun büyük ihtimal ile güzel bir oyun olacaktır. Ve kanıtını da Resident Evil 2'de görebiliyoruz. Capcom yaptığı işin gelirini kesinlikle hak ediyor. Tabii ki 1. oyunun yerine 2. oyunu yeniden yapmak farklı bir durum ama yinede korkusuyla, gerilimiyle ve aksiyonu ile ortalamanın üstüne rahatlıkla çıkabilecek bir oyun. Mekaniklerin bazıları Resident Evil 7'ye benziyor. Ayrıca eski envanter sistemi tekrar geldiği için biraz sıkıcı olabilir. Fakat bunlar oyunu kötü yapan değil eskiden yeniye getiren etkenler. Böyle etkenler olmasaydı eski oyunlar tekrardan çıkarılmazdı. Oyunun grafikleri ile dinamik atmosferi birleşince ortaya harika bir oynanış açısı doğuyor. Harita dizaynları ise hoş ve bulunduğumuz ortama çok uygun bir şekilde yenilenmiş. Kamera ve savaş sistemi Resident Evil 4 ile neredeyse aynı. Bir çok Resident Evil oyununun karışımı gibi bir oyun diyemeyiz. Karışık ama düzen içerisinde. Her şey birbiriyle oturuyor. Genel olarak oyunu bekleyenler ve oyunu geliştirenler bu süreci beklemeyi hak ediyor. Gerek korku ve gerilimi, gerek aksiyonu ve hikaye anlatım biçimi olarak kesinlikle beklemeye değdi.

1248

Zorluklar Sizi Bekliyor
Oyun normal bir oyunun olamayacağı kadar zor değil. Fakat özel düşmanlar ile kapışırken gerçekten çok zorlanıyorsunuz. Eğer merminiz bittiyse mermi bulana kadar savunmasız kalıyorsunuz ve hiç bir şey yapamıyorsunuz. Oyunda gerçekten zorlandığınızı hissedebiliyor ve mermi bulma umudu ile etrafta koşturuyorsunuz. Bulmacalar çok zor değil. Ama bulmacaları geçmek için gereken eşyaları bulmak bazen zor olabiliyor. Sonuçta Resident Evil 7'de de böyle bir bulmaca sistemi bulunuyordu. Fakat bu sistemi biraz daha ileri taşımışlar. Tam eşyayı alacak iken karşınıza zorlayıcı bir düşman çıkıyor ve onu öldürene kadar eşyayı almanız neredeyse imkansız oluyor. Çünkü ya düşman çok güçlü oluyor, ya çok hızlı oluyor ve ya çok zor ölüyor. İşte bu etkenlerden dolayı oyun hayli zorlaşıyor. Savaşırken ise direkt düşmana saldırırsanız, ölme ihtimaliniz çok daha fazla olacaktır. O yüzden elinizden geldiğince hızlı ve taktiksel olmaya çalışın. Çünkü direkt saldırmak gerçekten işe yaramıyor. Odalara girdiğimizde etrafımız düşmanlar ile dolabiliyor. Ve bu da oyunu en çok zorlaştıran etkenlerden birisi. Silah bulduğunuzda bazen mermisini bulamıyorsunuz ve silahı bırakmak istiyorsunuz. Fakat silah her zaman bulabileceğiniz bir türden değil. Örnek olarak bomba atar silahının patlayıcı mermilerini bulmak gerçekten zor. Ve köşeye sıkıştığınızda gerçekten işinize yarayabilecek bir silah. Fakat silahı bulsanız bile içerisinde en fazla 1-2 patlayıcı mermi bulunacaktır. Onun dışında bulmak gerçekten çok zor. Fakat diğer silahların mermilerini bulmak o kadar da zor değil. Fakat genel anlamda oyun gerçekten zor ve çok da kolay değil. O yüzden oynarken çok dikkat etmelisiniz.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: WINDOWS 7, 8.1, 10 (64-BIT)
İşlemci: Intel Core i5-4460 veya AMD FX-6300 veya daha iyisi
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon R7 260x / 2GB Video RAM
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 26 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: WINDOWS 7, 8.1, 10 (64-BIT)
İşlemci: Intel Core i7-3770 veya AMD FX-9590 veya daha iyisi
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480 / 3GB VRAM
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 26 GB kullanılabilir alan

Son
Evet değerli Oyunpat üyeleri bu inceleme konumuz burada bitiyor. Umarım konuyu ve oyunu sevmişsinizdir.
Herkese iyi oyunlar, iyi forumlar diliyorum.