Resident Evil 7 - Tam İnceleme

Lara Croft

Seviye 0
Seviye 0
26 Mart 2018
3
0
0
22
Credits
0


Resident Evil 7
Tam İnceleme

Korkuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz, yılın en iddialı korku oyunu ile gerilim dolu anlar yaşamaya hazır mısınız? Hazırsanız başlayalım.

Korku oyunu dendiğinde akla ilk gelen serilerden biri olan Resident Evil serisi, ilk olarak karşımıza 1996 yılında sabit kamera açıları ile çıkmıştı. Dönemin kaliteli grafikleri ve korkutucu müzikleri ile bize oldukça gerilim dolu anlar yaşatan oyunda amacımız bulmacaları çözüp hayatta kalmaktı. Oyunun tutulmasıyla beraber devam oyunları da gelen seri 4.oyunla birlikte kamera açılarında değişikliğe giderek TPS'ye geçmişti. Ancak sadece kamera açıları değişmekle kalmayıp oyunun türü de değişmişti, korkudan çok aksiyona kaçan seri her ne kadar 4.oyunla beklentileri karşılasa da devam oyunlarında korku tamamen çıkarılarak seri aksiyon oyununa dönüştürüldü. Bir çok kişi için büyük hayal kırıklığı yaratan bu durum neyse ki 7.oyunla birlikte FPS kamera açısına geçilerek çözülüyor. Son zamanlarda korku oyunu arayanlara ilaç gibi gelecek olan bu oyun, muazzam grafikleri ve geren müzikleri ile beklentilerinizi karşılayacak gibi duruyor.

Tarihçeyi burada sonlandırıp oyuna geçelim. Oyunu açtığımızda ilk olarak bizi günümüz oyunlarının baş belası, geçilemeyen bir video karşılıyor, neyse ki video'muz kısa. Video'da ana karakterimiz Ethan'ın sevgilisi Mia'dan gelen mesajı izliyoruz, oldukça normal olan bu mesajda Mia, Ethan'a çok yakında döneceğini söyler. Fakat Ethan, diğer mesajı açtığında telaşlı bir şekilde yardım çağrısı yapan Mia'yı görür. Hikayemiz burada başlıyor, Ethan, 3 yıl önce kaybolan sevgilisi Mia'yı kaybolduğu evde aramaya karar verir. Arabayla yaptığımız kısa bir yolculuktan sonra terk edilmiş, oldukça eski duran bir eve geliyoruz. Ön kapının kilitli olması üzerine arkalardan dolanarak eve girmenin yolunu ararken düz bir şekilde ilerleyen birisini görüyoruz fakat birden ortadan kayboluyor. Buna aldırmayıp, yolu bulup eve girdiğimizde korku oyunlarının vazgeçilmez öğesi el fenerini yakıyoruz. Ev kesinlikle çok karanlık ve ürkütücü. Ayak sesleri, etraftan gelen tıkırtı sesleri, karakterimizin soluk alıp verişi ve ortamın karanlık oluşu bile gerilim dolu anlar yaşatmaya yetiyor. Sanki her yerden bir şey çıkacakmış gibi sürekli tetikte oynuyoruz. Oyunun kamera açısı değişse de eski oyunlara benzer yanları da bulunuyor. Örneğin envanter sistemi, etraftan eşya toplama ve topladığımız eşyaları kullanma gibi detaylar olduğu gibi duruyor. Ve tabii ki Resident Evil serisinin vazgeçilmez bulmacaları da oyun içerisinde bolca bulunuyor. Değişmeyen bir diğer detay ise oyunu ilk oyunlardaki gibi daktilo ile kaydediyoruz. Grafiklere gelecek olursak, grafikler tek kelimeyle muazzam ve korku oyununda grafiklerin gerçekçi olması yaşayacağınız korkuyu 2 kat arttırıyor.

Oyunda beğenmediğim yönlerden biri, çevre etkileşimi yetersiz geldi. Örneğin baltayla koltuğa vurduğumuzda koltuğun parçalanmasını veya sehpalar, camlar gibi eşyaların kırılmasını beklerdim fakat küçük bir iz kalmaktan veya koltuktan kısa süreli toz çıkmasından başka bir şeyle karşılaşmadım. Küçük detaylardan biri olsa da oyunun atmosferini olumlu yönde etkileyebilirdi. Ayriyetten saçma bulduğum bir detay ise baltayla kapıya vurduğumuzda kapının kırılmıyor olması, o şekilde içeri giremesek bile kırılması gerektiğini düşünmekteyim sonuçta demire vurmuyoruz, tahtaya vuruyoruz. Oyunun atmosferi muazzam olmuş diyebilirim, kapıyı açarken gelen gıcırtı sesleri, karanlık odalar, elinde bıçakla yavaş yavaş yaklaşan zombiler oyundaki gerilimi resmen yaşatıyor. Oyunu gece oynamanızı ve ışıkları kapatmanızı tavsiye ederim.

Oyunda bulunan güzel yanlardan biri de kasetler, televizyona takarak izlediğimiz kasetleri farklı bir karakter olarak oynuyoruz. İlk izlediğimiz kasette hayalet avcısı olarak gece vakti program çekmeye gelen 3 kişinin ölümünü seyrediyoruz, arkadaşlarının birinin kanlı bir şekilde ölümüyle kesilen kaseti izledikten sonra hava kararıyor. Kasetler az da olsa nereye gideceğimiz konusunda yardımcı oluyor, videodaki yere gittiğimizde bu kez merdiven kırılıyor böylelikle yol kapanıyor. Zincirli kapıyı, bulduğumuz bir eşya yardımıyla kestikten sonra Mia'yı buluyoruz, telaşlı gözüken Mia, buradan gitmemizi söylüyor ve yardımcı oluyor fakat ilerleyen yerlerde kaybolup merdiven altından serinin vazgeçilmez zombilerinden biri olarak bize saldırıyor, baltayla öldürdüğümüz Mia etrafı aradığımız sırada bulunduğu yerden kayboluyor. Tekrar karşımıza çıktığı zamanda oynadığımız karakterle birlikte hafif çığlık attım diyebilirim, ne yazık ki acımasız Mia kolumuzu kesiyor ve ortadan kayboluyor. Hikayeyi anlatmayı burada sonlandırıyorum, oyunda yaşayacağınız sürprizleri bozmak istemem.

Oynanış'tanda kısaca bahsedecek olursak, ortaya oldukça insani bir karakter çıkarılmış, ana karakterimiz sıradan bir insan olduğu için özel hareketleri yok, nişancılık'ta bile usta değil. Karakterimizde oyun boyunca korktuğunu belli ediyor, yara aldığında gerçekten canı acıyor, bu ise oyuna bağlayan, gerçekçiliği arttıran bir faktör olmuş.

Son olarak eğer korku türünü seviyorsanız mutlaka oynamanızı tavsiye ederim.

İncelemeyi burada sonlandırıyorum, okuyan herkese teşekkür ederim.


Değerlendirme Puanları

Grafik: 9.5/10
Ses: 9/10
Oynanış: 8/10
Çevre: 9/10
Genel Puan: 9/10