Savaşı Acı Yüzü - This War of Mine Nedir?

Orion

Sunrise.
Seviye 0
Seviye 1
9 Aralık 2017
149
85:06
0
Credits
0
oyunpat.png


1920x1080.jpg

Gerçekler acıdır, onları yaşamaksa daha fazla...

11 bit studios'un bana göre en iyi oyunu olan ve savaşı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren This War of Mine, 14 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürülse dahi ardından çıkan ek paketler ve hikaye moduyla ilgiyi daimi şekilde üzerine çekti. Daha önce deneme fırsatı bulduğum This War of Mine, Steam Kış İndirimlerinde bizleri üzmedi ve tam tamına %80 indirim yaparak "Yok artık'" dedirtti. Diyebilirsiniz "Eski çıkmış oyun, indirimin az olması normal." fakat bana göre gerçekten "Yok artık!" denilecek bir indirim.

Oyunun Steam adresine buradan ulaşabilir ve 31 lira yerine 6,20 liraya bu mükemmel oyuna sahip olma şansını yakalayabilirsiniz

fdghgf.jpg

Savaşın gerçek yüzünü gözler önüne seriyor dedik. Peki bunu nasıl başardı? Öncelikle gerçekte yaşanabilecek şeyler oyuna eklenmiş. Kimi yere gittiğimizde orayı kuşatan insanlar ile çatışıyoruz, adam öldürünce depresyona giriyoruz, kimi yerde bizden yardım isteyenler oluyor. Üşenmeyip uğraştıklarını görmek bile oyunun gönlümüzde yer edinmesini sağlıyor.

Ayrıca oyunun zanaat (craft) yelpazesi de bir hayli geniş. Çelik yelek ve askeri kasktan tutun, fare kapanlarına, alkol damıtıcılarına kadar birçok şey yapabilirsiniz. Hal böyle olunca oyunun başında bulduğumuz o bomboş ev sonralarında sıcacık bir yuvaya dönüşebiliyor. Soba yaparsanız tabii. Bir de geliştirmek lazım elbette.

dsfgsdf.jpg

Bir savaş içerisinde hayatta kalmaya çalışıyoruz ve hayatta kalmaya çalışırken elbet adam öldürmemiz gerekebiliyor. Adam öldürdüğünde depresyona giren karakterler olduğu gibi tüm evi temizlese dahi gram üzülmeyen soğukkanlı agresif karakterlerde mevcut. Mesela Roman denen dövüş ustası karakter agresif bir tip. Eğer adam öldürmelik bir iş varsa Roman gibi bir karakterle gidin. Gidipte Bruno ile adam öldürürseniz sonra onu depresyondan çıkarana kadar ömrünüzden ömür gider.

Dövüş dedik, adam öldürme dedik peki savaş sistemi nasıl? Savaş sistemi aslında çok basit. Gittiğiniz yerlerde saklanma bölümleri mevcut. Onlarıda kullanmayı unutmayın. Sakın adamlara çatur çutur girişmeyin. Sonra karakteriniz ölür, eşyalarda orada kalır. Zırhınız, kaskınız ve silahınız olsa dahi direk girişmeyin. Aşağıda size çok güzel bir taktik vereceğiz.

Ölümcül İkili: Bıçak ve Saklanma Yerleri
Başlıkta da gördüğünüz gibi. Bıçak ve saklanma yerlerini doğru kullanırsanız 10 askeri bile takır tukur yere indirirsiniz. Öncelikle saklanma yeri olan bir yere gidin. Orada ses yapın ve direk saklanın. Sesi duyan biri gelecektir. Nadir durumlar dışında kontrol etmeye tek kişi gelir. O ara saklanma yerinin yanından geçerken bıcağınız ile adamın boğazına saplayın. Adam ölür. Sonra tekrar ses çıkarın, aynısını tekrarlayın. Böylece tüm evi boşaltmış olursunuz. Eğer adamları yağmalar fakat bazı eşyalar adamların üstünde kalırsa o eşyaları bir dolaba koyun. Öldürdüğünüz kişilerin eşyaları ertesi geldiğinizde yok oluyor. Dikkat edin, eşyalardan olmayın...

Varlığınızı hissettirin...
İyi forumlar.