Skript Dersleri #2 - Eventler, İf ve Else -

BurakGider

Seviye 0
Seviye 0
5 Mayıs 2018
6
0
0
Credits
0
Merhaba sevgili Oyunpat Forumu üyeleri. Skript derslerimizin 2. bölümüyle karşınızdayım. Şimdi, başlıkta da gördüğünüz gibi, eventler, if ve elseyi anlatacağım. İlk önce, hepsini tanıyalım.
Event: Event, zaten Türkçe'de ETKİNLİK demektir. Yani, olay. Mesela, bu olay ne olur? Taş kırıldığında "on break stone:" - Sohbete yazıldığında "on chat:" gibi şeyler, eventdir.
Örnek:
Kod:
on break stone: give player 1 diamond wait 1 second message "&8[&cOyunPat&8] &eTaş kırdığın için, &b1 Elmas &ekazandın!"
İf: İf, Türkçe'de EĞER demektir. Buna şöyle örnek verebiliriz. Eğer oyuncunun yetki.admin permissionu varsa"if player has permission "yetki.admin":" - Eğer oyuncunun envanterinde 64 tane demir varsa "if player has 64 iron ingot" gibi şeylere if denir.
Örnek:
Kod:
if player has 64 iron ingot: remove 64 iron ingot from player inventory execute console command "eco give %player% 30000" message "&8[&cOyunPat&8] &e64 demir otomatik satıldı ve &b30000 &eTL elde ettin!"
Else: Else, tam tersi anlamına gelmektedir. Türkçe'de tam bir karşılığı yoktur. Mesela, şöyle bir skript yazmış iseniz,
Kod:
if player has permission "yetki.admin" message "&aOyun&cPat"
else: Bunun için yetkin yok.
bunun gibi bir skript kodladıysanız, else, "if player has permission "yetki.admin":" in tersini yapar. Yani, "if player has not permission "yetki.admin":" gibi bir anlam katar. Bu ne işe yarar? "permission message:" den kurtulursunuz. (Şahsen bana göre) Daha güzel bir hava katar.

Evet, anlatacaklarım bunlardı. Umarım azcık da olsa sizlere birşeyler öğretebilmişimdir. Sonraki konumuz "loop"lardır. O zamana dek hoşçakalın, iyi forumlar, iyi oyunlar.